Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Tedavisi Nasıldır?

277

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Teknoloji çağının en yaygın hastalıkları arasında yer alan depresyon, hayat şartlarına bağlı olarak kullanılan ilaçların yan etkileri ile de meydana gelebilmektedir. Özellikle gençler tarafından maruz kalınan bu hastalığın önlemi alınmaması durumunda büyük problemlerin oluşmasına da zemin hazırlamaktadır. Kısaca kişiler üzerinde meydana gelen depresyon belirtileri;

  • Alınan sorumluluklardan kaçmak, halsiz, hissiz ve güçsüz hissetmek,
  • En ufak bir durum karşısında kişilerin kendini suçlu ve çaresiz hissetmek
  • Odaklanma, dikkatsizlik ve unutkanlık durumlarının son zamanlarda giderek artması
  • Hayatın güzelliklerine olan inanışın kaybedilmesi, isteksizlik durumları nedeni ile hayattan kopuklukların baş göstermesi
  • Yaşamdan tat alamamaya bağlı intihar, ölüm ve saldırganlık durumlarının düşünülmesi
  • Uyku düzeninde meydana gelen uyku bozuklukları nedeni ile fazla yada az uyuma durumlarını baş göstermesi
  • Vücut üzerinde hissizlik ve hastalıksal durumlarının giderek artması

Depresyon Tedavi? Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon tespitlerinin yapılması durumunda depresyon tedavisi genellikle ilaç şeklinde yürütülmektedir. Antidepresan olarak adlandırılan ilaçlar, kısmi olarak bir takım kişilerde etki gösterse de bazı kişiler için yeterli bir duruma gelememektedir.  İlaç tedavisi yanında son zamanlarda kullanılan elektro şok ve fototerapi yöntemlerinin de etkili sonuçlar ortaya çıkardığı görülmüştür. İlaç tedavisinin yanı sıra spor, düzenli beslenme, müzik, temiz hava gibi etmenlerin de oldukça etkili sonuçlar sunması hastalığın seyrini büyük oranda değiştirmiştir.

Doktorlar, yapılan analizler sonucunda depresyon hastalıklarının ile ilgili en doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması için ellerinden geleni yapmaktadır. Her hasta için aynı yöntemden aynı sonuçları beklemek mümkün olmamaktadır. Özellikle antidepresan ilaçlarının kontrollü bir şekilde alınması gerektiğini, aksi halde bağımlılık durumlarının ortaya çıkabileceği tespit edilmiştir.

Depresyon Tedavisi İlaçlarının Bağımlılık Oranı Nedir?

Sağlık bakanlığı, bu konuda yaptığı önemli değişiklikler bağımlılık durumlarının büyük oranda önüne geçmesine olanak sağlamıştır. Yeşil reçete ile satılan bu ilaçlar, doğru kullanılması durumunda yan etki ve bağımlılık durumlarını ortadan kaldırabilmektedir. Genelde ilaçlar uyku düzeninin sağlanması ve olumsuz ruh hallerinin dağıtılmasında büyük etken göstermektedir.

Diğer Depresyon İle İlgili Yazılar:

Postpartum Depresyon Nedir?

Yaşlılarda Depresyon? Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.