Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi ebeveynlerin belki de en çok problem yaşadığı konulardan biri olarak baş göstermektedir. Çocuklarının doğdukları andan itibaren tüm özenleriyle eğitmek isteyen aileler bu konuda kimi zaman aceleci davranabilmekte kimi zamanda atlayabilmektedirler. Ancak şunu baştan belirtmek gerekir ki çocuklarda tuvalet eğitimi hazır oluş becerilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda ebeveynlere düşen ilk görev sakin, sabırlı, yapıcı ve anlayışlı olmalarıdır.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi ilk olarak çocukların bilgilendirilmesiyle başlamalıdır. Bu süreçte sabırlı bir biçimde çocuğa neler olabileceği tek tek anlatılmalı ve tuvaletlerde onun ergonomik bir şekilde tuvaletini yapabilmesi için uygun zemin hazırlanmalıdır. Bu süreçte çocuğunuzun üzerine rahat ve kolay çıkarılabilen kıyafetler almanız gerekmektedir. Çocuklarda tuvalet eğitimi lazımlık kullanımıyla başlanabilen bir eğitimdir. Burada önemli olan, önemsiz gibi gözüken lazımlık seçimidir diyebiliriz. Lazımlık kesinlikle çocuğunuzla birlikte seçilmelidir.

Lazımlık alınmasından sonra çocuklarda tuvalet eğitimi için bir başka önemli konu daha kendini göstermektedir. Buna bağlı olarak karşımıza ilk çıkan özellik lazımlığın kesinlikle kolay ulaşılabilir bir yerde bulunmasıdır. Bunun sonucunda çocuğunuz tuvaleti geldiğinde siz olmasanız dahi kendi kendine tuvaletini yapmak için bir problem yaşamayacaktır. Bu noktada bir diğer önemli husus lazımlığını alan çocuğunuzun nerede tuvaletini yaptığıdır. Çocuklarda tuvalet eğitimi esnasında en önemli noktalardan biri budur diyebiliriz. Kesinlikle çocuğunuz tuvalet dışında bir odada tuvaletini yapmamalıdır. Buna bağlı olarak televizyon karşısında tuvalet yapması çocuğunuz için doğru bir eğitim olmayacaktır.

Lazımlık sürecini atlatan çocuğunuzun, yetişkinlerle aynı yere tuvaletini yapması için gerekli olan süreçte kullanılması gereken aparatlar da bulunmaktadır. İlk olarak gerekli olan çocuğunuzun tuvalete çıkabilmesi için etkili olan basamaktır. Buna bağlı olarak çocuğunuz hem ergonomik açıdan tuvalete çıkmakta sorun yaşamayacak hem de bağırsak hareketleri kendisini daha rahat hissedecektir. Elbette çocuklarda tuvalet eğitimi dendiğinde akla gelen bir diğer önemli husus da hijyen kurallarıdır. Tuvaletini yaptıktan sonra sifon çekme, el yıkama gibi önemli bakım becerilerini de çocuklarınıza iyice öğretmeniz gerekmektedir. Özellikle kız çocuklarının tuvaletlerini yaptıktan sonraki süreçlerinde altını silmesinin öğretilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni çocuğun ileriki dönemlerde sağlık açısından bir sorun yaşamaması için önem taşımasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.