Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Çocuklarda Okuma Alışkanlığı ve Önemi

333

Kitap Okuma Alışkanlığı

Çocuklarda okuma alışkanlığı, küçük yaştan itibaren çocuklara empoze edilmesi gereken en önemli alışkanlıklardan biridir. Küçük yaşta edinilen her alışkanlığın çocukların ileriki yaşamlarında da onların takip etmesinden dolayı kitap okuma gibi önemli bir alışkanlığın da henüz küçük yaşta alışkanlık olarak elde edilmesi gerekmektedir. Peki çocuklarda okuma alışkanlığı ileriki yaşlarda hangi durumlarda oldukça büyük önem taşımaktadır?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kitap okuma alışkanlığı bugün gelişmiş toplumların en önemli özelliklerinden biridir. Bu denli belirgin bir özellik olarak karşımıza çıkan bu alışkanlık, toplumlarda yetişen çocukların hayal gücü yüksek bir biçimde büyümelerini sağlamaktadır. Buna bağlı olarak gelişen toplumlarda üretim üst seviyelere tırmanmakta ve toplumlar ülkelerin gelişimlerine katkıda bulunmaktadır.

Elbette çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazanımı sadece toplumsal bir gerçeklik değildir. Aynı zamanda eğitim ve öğretim hayatlarında ezberlemenin ötesinde hayal gücü kullanılarak da eğitim sürecini tamamlama olanağı sunmaktadır. Buna bağlı olarak yetişen tüm çocuklar, derslerinde daha başarılı olup var olan dersleri daha ileri götürme olanaklarını elde ederler. Eğitim ve öğretim hayatından sonra gelen profesyonel hayat için de oldukça büyük önem arz eden bu alışkanlık hem hayatta başarı, hem de ruhsal olarak başarı sağlamaktadır.

İş hayatı, bilindiği üzere yaratıcılık üzerine kuruludur. Ancak çoğu zaman üretkenliğin ön plana çıktığı bu profesyonel yaşamda kimi bireyler oldukça zorluk çekmektedirler. Buna bağlı olarak yaşanan psikolojik ve ruhsal problemler de kişilerin sağlıklarının kısa sürede strese bağlı olarak bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumda çocuklarda okuma alışkanlığı ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi hayal gücünü arttıran kitapların ileriki hayatlarda üretkenliği ön plana çıkarmasıdır.

Çocuklarda okuma alışkanlığı, sonradan kazanılması oldukça zor olan bir alışkanlık türü olduğundan, bunun çocuklara erken yaşlarda kazandırılması gerekmektedir. Böylece göz bebeğiniz olarak gördüğünüz çocuklarınız ileriki hayatlarında oldukça mutlu olacak ve kitap okuma alışkanlığı onlar için bir işkence olmaktan çıkacaktır. Buna bağlı olarak kitap okumaktan keyif alan çocuklarınız kendilerini keşfedebilecekleri yeni ufuklar açabilecek ve yaratıcılıkları da aynı oranda gelişecektir. Siz de çocuklarınıza bir iyilik yapın ve onlara okuma alışkanlığı kazandırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ebilge dedi ki:

    Çok yerinde ve güzel bir konu. İlk emir bile oku. Cemil Meriç diyor ki; Okumayan insan bozuk saat gibidir zaman ilerler o durur. Başarılar dilerim.