Kategoriler
Bitki

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Nedir?

Nane, sıklıkla mutfaklarda kullanılan, yiyeceklerin ve içeceklerin farklı bir tat aroması meydana getirmesi ile bilinmektedir. İçeriğinde bulunan mentol bulunan bitkinin damıtılma yolu ile edilen yağ, birçok sağlık sorununun tedavisi sırasında başlıca kaynaklardan birisi olarak kullanılmakta. Bitkisel yağların tamamında geçerli olan dikkatli kullanım Nane Yağı içinde geçerli olmakla birlikte kullanım sırasında bazı hususlar göz ardı edilmelidir.

Bitkisel yağların fazla kullanımları cilt üzerinde başta olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir.

Nane yağı faydaları ise aşağıdadır;

 • Nane yağı, yapılan incelemeler sonucunda Anne sütünü artırıcı doğal etkiler meydana getirdiği görülmüştür.
 • Doğru bir şekilde kullanılması sonucunda selülit tedavisi için kullanıldığı görülen bu yağ, kadınların en güçlü bakım ürünleri arasında yer almaktadır.
 • Dudaklarını dolgunlaştırmak isteyen bayanlara nane yağını önerebiliriz. Yağı dudaklara belirli aralıklarda uyguladığınızda dudaklarınızın dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Son zamanlarda ilaç sektörü üzerine araştırmalarda bulunan uzmanlar, ağrı kesici yapımı sırasında sıklıkla bu yağ kullanımında bulundukları görülmekte.
 • Yağı uygun oranda vücuda sürerek uygulandığında kas ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Bir diğer faydalı bulunduğu alan ise; bağırsaklarda bulunan zararlı kurtların temizlenmesine de olanak sağlamaktadır. Bu aşama da kullanımın gerçekten önemli olduğunun altını tekrardan çizmek istiyoruz.
 • Özellikle de sanatçılar için şifa kaynağı olan yağ ses kısılmaları için birebirdir.
 • Nefes alıp vermede zorlananlar için, nane yağı nefes almayı kolaylaştırmaktadır.
 • Hazımsızlık çekenlere şifa kaynağıdır. Hazmı kolaylaştırır ve gaz sorunlarını giderir.
 • Nane Yağı kullanımına da gelecek olursak; hem vücut üzerine masaj yolu ile kullanılan bu yağ, besin ve yiyecekler aracılığı ile doğrudan olarak da tüketilerek faydaları alınabilmektedir.
 • Bir bardak su ya da bir besin maddesi üzerine 2 damla damlatılması sonucunda etkileri oldukça güçlü olarak alınabilmektedir.

Bu şekilde tüketimin günde en fazla 3 kere uygulanabileceği ifade edilmektedir. Masaj konusunda ise gerekli oranlar uygulama sırasında kişilerin göz kararlarına uygun olarak yürütülmelidir.

Kategoriler
Bitki

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Çok yönlü faydaları bulunan havuç, insan sağlığı için oldukça güzel etkiler meydana getirebilmekte. İçeriğinde bulunan A, B, E vitaminleri sayesinde alternatif tıp olarak, hem cilt hem de saç bakımı için muhteşem etkiler meydana getirmektedir. Havuç Yağının Faydaları, her türlü saç ve cilt sorunlarında özellikle de cilt sorunlarının ortadan kalkmasında aktif olarak büyük rol oynamaktadır.

Yağın Faydaları

 • Genel olarak haftada bir kez zeytinyağı ile karıştırarak cilt üzerine masaj yolu ile uygulamanız meydana gelebilecek sorunların dahi ortadan kaldırılmasına olanak sağlamakta.
 • Havuç Yağı doğru uygulanması sonucunda saç deri ve köklerini besleyerek kökleri canlı tutarak kurumasının önüne geçmektedir.
 • Bağırsaklarda meydana gelebilecek bağırsak iltihaplarına karşı dirençlidir.
 • Cildinizde sigaradan, alkolden veya diğer zararlı etkenlerden dolayı oluşmuş solukluğu yani cansızlığı ortadan kaldırabilir.
 • Havuç yağını ağız yolu ile tüketmekte mümkündür. Ağız yolu ile tüketildiğinde kabızlığı giderebildiği teğide muhtaç bir bilgidir.

Yine bu alanda da fazla kullanımın Havuç Yağının Faydaları değilde daha çok zarar getirebilmektedir.

Bu nedenle en az haftada 1 kez masaj yolu ile saç köklerine uygulamanız fayda alımına olanak sağlayacaktır. Oldukça memnun edici bir yöntem olmasına karşın birçok kişi bu yağı nasıl kullanabileceğini, nasıl bir hazırlık aşaması uygulayabileceklerini tam olarak bilememektedir. Belirli bir süre kullanım sonucunda ciltte yumuşama, bebeksi bir pürüzsüzlük durumunun meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır?

Havuç yağı cilde nasıl uygulanır; Havuç Yağı kullanımına gelecek olursak; kesinlikle günlük olarak kullanılmaması gereken bu yağ, uzman önerilerine göre haftada bir olarak uygulanması gerekmekte. Yeterli oranda yağın avuç içerisine dökülmesi ile başlayacak masaj, yağın iyi bir şekilde vücuda temas etmesine olanak sağlamakta.

Havuç yağı saça nasıl uygulanır; Saç için de duştan 15-20 dakika önce uygulayabilir, sonrasında durulama işlemlerine başlayabilirsiniz.

Kategoriler
Bitki

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri İle Hızlı Zayıflama

Hızlı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Kilo problemi yaşayan kişiler için fazlalıklar her zaman önlerine bir engel olarak çıkmaktadır. Zayıflama yöntemlerinin çoğunu deneyerek sonuç alamayan kişiler son çare olarak alternatif tıp dan yararlanmak istemektedir. Boy oranına göre oldukça fazla kilosu bulunan kişiler için zayıflama bir hayal ürünü olarak görünürken etkili ve doğru yöntemlerin kullanılması kısa süre içerisinde oldukça verimli sonuçların alınabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yazımızda son zamanlarda birçok kişinin uyguladığı bitkisel zayıflama yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bugüne kadar yüzlerce yöntem denemesine rağmen kilo veremeyen hatta kilo alan kişiler yanlış uygulama hataları sonucunda etki göremedikleri tespit edilmiştir. Kişinin kendisini aç bırakarak zayıflayabileceğini ya da bünyesine uygun olmayan yöntemlerle zayıflamak istemesi yukarıda da belirttiğimiz gibi kilo alımına neden olmaktadır. Bitkisel zayıflama yöntemleri içerisinde yer alan tarifler, her kişi için uygun olmakla olup herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Hatta uzmanlar tarafından hızlı zayıflama yöntemleri arasında alternatif tıp geldiği söylenilmektedir.

 • Birçok kişi tarafından zayıflamaya etkisi olduğu bilinen maydanoz, ödem atma konusunda da oldukça başarılı etkilere sahiptir.

Hızlı Zayıflama Kürü Tarifi

Birazdan hızlı zayıflama yöntemleri içerisinde anlatacaklarımızı düzenli olarak her gün uygulamanız gerekmektedir. 15 adet saplı maydanoz, yarım limon ve yarım bardak su bir kap içerisinde karıştırılarak daha sonra blender içerisinden geçirilir. Herhangi bir şekilde süzme işlemi yapmadan doğrudan pozası ile beraber tüketmesi gereken bu karışım doğrudan yağ yakımına olanak sağladığından hızlı ve etkili bir kilo vermenin kapılarını aralamaktadır.

En Etkili Zayıflama Kürü Tarifi

Bir Litre klorsuz suyu kaynatın. Daha sonra içerisine 10 gram ıhlamur ve 10-11 adet kuşburnu ekleyin. Yalnız kuşburnuları havan ile azıcık çatladın eğer havan yok ise bıçakla da çizebilirsiniz. Beş dakika bu şekilde kaynatın. Beşinci dakikadan sonra içerisine 5 gram altın otu atın. Eğer bulabilirseniz altın otu ile beraber Manolya Çiçeği Yaprağından da bir tane atabilirsiniz, şart değildir. Bir süre daha kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin ve ılıdıktan sonra süzün. Daha sonra yaptığınız kürü gün içerisinde 3 veya 4 kere tüketin.

 • Bu kürün yanında günde iki kerede tüketmeniz gereken meyveler vardır. Günde iki defa hazırlayacağınız meyve tabağınızda 3 meyve vardır. Birinci meyve olmazsa olmaz çilek diğerleri ise ahududu ve frambuaz dır.

> İsveç Diyeti Nedir? İsveç Diyeti nasıl Yapılır?

> Yoğurt Diyeti Nedir? Yoğurt Diyeti Zayıflatırmı?

> Detoks Diyeti Nedir? Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

> Lahana Çorbası Diyeti Nedir? Lahana Çorbası Tarifi?

Kategoriler
Bitki

Buğday Yağının Faydaları? Buğday Yağı Neye İyi Gelir?

Buğday Yağının Faydaları? Buğday Yağı Neye İyi Gelir? 

Cilt için faydaları araştırılan bitkisel yağlar, son zamanların en çok aranan ürünleri arasına girmeyi başarmıştır. Bu konuda büyük bir yükseliş yakalayan Buğday Yağı, kullanımı sonrasında meydana gelen etkileri sayesinde birçok kozmetik üründen daha iyi, daha fazla etkiler meydana getirmeyi sağlamaktadır. Yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen çatlakları önleyebilme konusunda oldukça güçlü etkilere sahiptir. Buğday Yağının faydaları, konusunda ise vitaminler oldukça güçlü bir donanıma sahiptir.

Buğday Yağının Faydaları?

 • Hücreler üzerinde doğrudan bir etki gücüne sahip olan Buğday Yağı, yenileyici özelliği sayesinde pürüzsüz bir cildin meydana gelmesine olanak sağlamakta.
 • Başta güneş lekelerinin temizlenmesine sağladığı katkı görünümsel açıdan oldukça güzel gelişmelerin meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır.
 • Önlem olarak güneşe çıkmadan önce sürülmesi durumunda ise güneş lekelerinin meydana gelmesini engellemektedir.
 • Buğday Yağı saçlar içinde oldukça faydalıdır. Saçların köklerini canlandırarak saçların dökülmesini engeller ve saçları daha güçlü hale getirir.
 • Hamilelik dönemlerinde hızlı kilo alımları çatlak oluşumlarına neden olmaktadır. Hamilelik çatlakları birçok kadının korkulu rüyası durumundadır. Buğday Yağının faydaları bu konuda kadınların yarımına koşmaktadır. Yağın kullanımı çatlakların büyük oranda kapanmasına olanak sağlamaktadır.
 • Son zamanlarda başta doğum lekeleri olmak üzere yara, kesik ya da yanık lekeleri üzerinde de oldukça güçlü etkilerin meydana geldiğini görmekteyiz.
 • İçerik olarak oldukça güçlü madde ve besinlerden oluşması doğal bir nemlendirici krem vazifesi görmesine de katkı sağlamaktadır.
 • Herhangi bir bölgeye masaj yolu ile uygulanması bölge üzerindeki cilt sorunlarının çözümlenmesine büyük oranda katkı sağladığını söyleyebiliriz.
 • Buğday Yağı faydalar için son olarak bilinmesi gereken zeka kuvvetlendirici olmasıdır. Yağın kullanılması insan zekasını da güçlendirmektedir.
Kategoriler
Bitki

Portakal Yağı Faydaları? Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal Yağı Faydaları? Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Bitki dünyası içerisinde yükselen bir yıldız olarak gösterilen Portakal Yağı, son zamanlarda cilt üzerine gösterdiği etkiler sayesinde popülerliği yükselmiş, birçok alanda kozmetik ürünlerinden daha kıymetli hale gelmiştir.

 • Cildi sıkılaştırdığı gibi kan dolaşımını hızlandıran bu yağ, kişilerin sağlıklı bir yaşam ve görünüş salgılamaları için birçok vitamin ve minerali bünyesinde barındırmaktadır.

 • Cildi tazelediği gibi akne ve sivilce oluşumlarını ortadan kaldıran Portal yağı, sakinleştirici bir etki de meydana getirebilmektedir.
 • Bitkisel yağların bir bölümünde olduğu gibi Portakal Yağı içerisinde de yara ve yanıklara iyi gelen maddeler bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz.
 • Doğrudan bir kullanımı olmadığını, ancak bazı yağlar ile karıştırılarak cilt üzerine masaj yolu ile uygulanabildiğini belirtmek istiyoruz.
 • Daha önce bu yağ türü üzerine hazırladığımız yazı içerisinde daha çok faydalarından bahsetmiş, kullanımı ile ilgili detaylara fazla değinememiştik.
 • Diğer yağlara göre uygulama aşamasında çok dikkatli olunması gerektiğini, güneş ile temasa bulunmadan sürülmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Güneş ışınlarını doğrudan üzerine çeken bu yağ, yanık oluşumuna da neden olmaktadır.

Örnek bir masaj karışımı belirtecek olursak; Buğday yağından 20 ml., badem yağından 50 ml bir kap içerisinde karıştırılır. İçeriğine 10 ml kadar kişilerin isteklerine göre biberiye ve kekik yağları da eklenir. Sonrasında 15 ml kadar Portakal Yağı karışıma eklenerek masaj kıvamına getirilir. Bu yöntem ile yukarıda saydığımız faydalar kısa sürede elde edilebilir.
Kategoriler
Bitki

Lavanta Yağının Faydaları? Lavanta Yağı Neye Yarar?

Lavanta Yağının Faydaları? Lavanta Yağı Neye Yarar?

Geçmişte odalara hoş koku vermek ya da parfüm olarak kullanılan Lavanta, günümüzde başta sağlık olmak üzere birçok alanda kullanılmakta. Lavanta Yağının Faydaları, öncelikle saç üzerine etki göstermektedir. Başta cilt ve saç sorunlarına iyi geldiği söylenen bitki için son zamanlarda araştırmalar büyük oranda sürdürülmektedir.

Lavanta Yağı, saç dökülmesini büyük oranda önlediği gibi saç kıran gibi sorunlarında ortadan kalkmasına olanak sağlar. Bununla beraber cilt üzerine bulunan kırışık ve yanık izleri ile beraber egzama gibi sorunlar için de tedavi edici unsur olarak kullanılmaktadır.

Diğer, Lavanta Yağının Faydaları?

 • Lavanta Yağının Faydaları, depresyon belirtileri üzerinde de etki göstermektedir.
 • Düzenli yağ kullanımı başta depresyon olmak üzere stres faktörünün giderek azalmasına olanak sağlamakta. Bu etkilerin yavaşça meydana gelmesi, insanların yaşamış olduğu uyku sorunlarını gidererek rahat bir gece yaşamalarına olanak tanımakta.
 • Lavanta, son yıllarda parfüm sanayisinin en önemli ham maddelerinden birisi olarak kabul edilmekte. Ferahlatıcı ve sakinleştirici etkisi insanlar üzerinde pozitif ruh hali meydana getirmektedir.
 • Lavanta Yağı, son zamanlarda kas gevşetici etkisi keşfedilmiş, meydana gelen ağrılar için doğal bir çözüm olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 • Lavanta Yağının Faydaları, sanıldığı kadar kısıtlı ya da belirli alanlar üzerine değildir. Son zamanlarda Alzheimer hastaları için de oldukça yararlı olduğu, sorunu meydana getiren birçok doku ve hücrenin etkilerini yok ettiği gözlemlenmiştir.
 • Bununla beraber başta sindirim sistemi olmak üzere bağışıklık sisteminin de güçlenmesine olanak sağlamaktadır.
Kategoriler
Bitki

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Çoğunlukla birçok kişinin yemekten hoşlanmadığı bir bitki türü olan Ispanak, ağız içerisinde bıraktığı acı tat nedeni ile uzak durulmaktadır. Oysa; sağlık açısından var olan etkilerini araştıran bilim insanları, mucizevi etkilere ulaşmışlardır. Son zamanlarda dünya mutfağının gerek salata gerek hamur işi gerekse çorba yapımı sırasında kullandığı bu besin ile ilgili çeşitli bilgiler paylaşacağız. Ispanağın Faydaları konusunda yapılan çalışmalar oldukça güzel verilerin toplanmasına olanak sağlamıştır.

Ispanağın Faydaları, içeriğinde bulunan bol miktardaki vitaminler sayesinde etkilerini gösterebilmektedir. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana alternatif tıp ürünü olması kitaplar içerisinde oldukça fazla görmemize olanak sağlamakta.

 • Özellikle sindirim kolaylığı meydana getirdiği için zayıflama listelerinde yer alması, kilo problemi yaşayan kişilerin rahat bir nefes almalarına olanak sağlamaktadır.
 • Bunun yanında hücre yenileme özelliğinin bulunması neden ile başta cilt kanseri olmak üzere birçok kanser türünün temizlenmesine ve oluşumunu büyük oranda engellemektedir. ,
 • Bilinen en büyük özelliği ise göz sağlığını düzenleyerek daha güçlü bir görüş mesafesinin meydana gelmesine katkı sağlamakta.
 • Ispanağın Faydaları bize daha çok çocukluğumuzu hatırlatmaktadır. Temel reisi hatırlatarak kemik sağlığını büyük oranda koruduğunu, başta kemik erimesi olmak üzere birçok soruna üst düzey etki meydana getirdiği görülmüştür.
 • Ispanak tüketimi metabolizmayı düzenler ve bağışıklık sistemini düzenlemektedir.
 • Ispanak kas gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bu özelliği ile özellikle de sporcuların tercihi olmalıdır.
 • Ispanağın faydaları arasında diğer önemli etken ise sindirim sistemi kadar sinir sistemine de büyük katkılar meydana getiren ıspanak doğal bir antidepresan özelliği göstermektedir.
 • Ispanak vücut direncini arttırır ve dayanıklık seviyenizi güçlendirir.
 • Mevsimine göre düzenli tüketilmesi gereken bu sebze tam anlamı ile bir sağlık deposudur.
Kategoriler
Bitki

Bitki Çayları Nasıl Demlenir? Bitki Çayı Demleme?

Bitki Çayları Nasıl Demlenir? Bitki Çayı Demleme?

Ihlamur ve nane-limon Türk kültürü içerisinde yer alan bitki çayları içerisinde yer almaktadır. Siyah çayı dahi yanlış demleyen bir millet olarak bitki çayların hazırlanışı ile tüketimi arasındaki süreyi yanlış değerlendiriyor, çaylardan almamız gereken faydaların çöp olmasına neden oluyoruz. Bitki çayı demleme veya Bitki Çayları nasıl demlenir gibi sorular son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle de kış aylarına girmeden önce merak edilen konular arasında yer almıştır.

Birçok kişi gerek metabolizmayı hızlandırmak, gerekse bağışıklık sistemini güçlendirmek adına bitkisel çayları yaşamlarının bir parçası haline getirmeye başlamıştır.

Bitki Çayı Demleme? sorusunu aktif olarak satışta bulunan tüm bitki çeşitleri için eşit olduğunu belirtmek istiyoruz. Aklınızda bulunan tüm demleme yöntemlerinizi kafanızdan çıkarmanızı istiyoruz.

 1. Bitki çayı hazırlığında en önemli etken maddenin su olduğunu, iyi bir su seçimi yapılması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Suyun önemli olmasında ki ilk etken ise suyunuzun klorsuz olması gerekmektedir. Klorsuz su aramanız zor olmayacaktır, hazır su olarak satılan suların neredeyse tamamı klorsuzdur.
 2. Bitki Çayı Demleme? konumuzun ikinci etkeni ise suyun kaynama işlemidir. Bir demlik ya da cezve yardımı ile öncelikle suyun iyi bir şekilde kaynaması gerekmektedir.
 3. Kaynama işlemi sonrasında bitki yapraklarının su içerisine atılmasını öneriyoruz. Bu şekilde başlayan demleme 10 15 dakika gibi dinlenince içime hazır bir hale gelebilmektedir.
 4. Kabuklu ya da sert köklü Bitki Çay Demleme işlemi sorusuna gelecek olursak; bu yöntemde ise birazcık ters işlemleri uyguluyoruz. Normal su içerisine kökler atılarak kaynayana kadar beklenilir.

Kaynama işleminin ardından süzgeç yardımı ile kökleri karışım içerisinden ayırarak sıcak ya da soğuk ayrımı olmadan tüketilebilir.

Kategoriler
Bitki

Karnabahar Faydaları ve Karnabahar Kalori Değerleri?

Karnabahar Faydaları ve Karnabahar Kalori Değerleri?

Sebze yemekleri denildiğinde akla gelen ilk sebze türü olan karnabahar, tadı ile ağızda oldukça güzel bir lezzet bırakamaması ile de bilinmektedir. Her bitki türünün kendisine has özellikleri olduğu gibi bu bitki türünün de sağlık açısından oldukça güzel faydaları bulunmaktadır. Özellikle insanların yoğun olarak ihtiyaç duyduğu K ve C vitaminlerine sahip olması zorunlu bir tüketiminin meydana gelmesine neden olmakta. Karnabahar Faydaları üzerine hazırladığımız kısa bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

 • Sebzelerin insan vücudu üzerindeki etkileri tarif edilemezdir. Karnabahar bitkisi özellikle kalp sağlığının korunmasına olanak sağlamaktadır.
 • Karnabahar faydaları içerisinde en önemlisi içerisinde bulundurduğu gefernato sayesinde bir numaralı kolon kanseri tedavi edicidir.
 • İkinci olarak önemli faydaları ise ülsere karşı güçlü bir şifa deposudur.
 • Karnabahar faydaları içinde en iyi üçüncü ise kadınlarda mesanedeki iltihaplanma ve kronik idrar yolları rahatsızlığına karşı bulunmaz bir nimettir.
 • Karnabaharın İçeriğinde bulunan bol miktardaki lifler ile kolesterol oranının da dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vücut özelliklerini oldukça iyi analiz etmesi sayesinde güçsüz bölümleri tespit eder ve genel bir bağışıklık sistemi oluşturarak üst düzey korumalar inşa eder.
 • Bu özellikler herkes tarafından bilinse de iş uygulama kısmına geldiğinde kimse karnabaharın yanına dahi yaklaşmamaktadır. Dünya üzerinde sağlık için yararlı olan tüm sebze ve bitkilerin tatları genelde tahammül edilemez olmakta.
 • Karnabahar Faydaları özellikle gebelik döneminde yer alan kadınların üzerinde etki göstermektedir. İçeriğinde oldukça yoğun olarak bulunan A ve B vitaminleri sağlıklı bir gebelik ortamının oluşmasına katkı sağlamaktadır.
 • Son olarak ise düzenli tüketimin saplanması durumunda kanser hücrelerin oluşumunu en aza indirir ve kilo problemi yaşayan kişilerin kısa sürede hızlı bir yağ yakımı gerçekleştirmesine olanak sağlar.

Karnabahar Kürü

Karnabahar kürü hazırlanışı; 300 gram karnabaharı eliniz ile bölerek kaynamakta olan 750 ml. klorsuz su(hazır sular klorsuzdur) içerisine atın ve 5 dakika kısık ateşte demleyin. Daha sonra yarısını sabah yarısını da akşam olmak üzere günde 2 defa tüketin. Kürümüzü 7 gün uygulayıp 3 gün ara vererek toplamda 21 gün tüketin. Karnabahar kürü aynı zamanda kolon kanserine, mide kanserine, alzheimer hastalığına ve kronik idrar yolları enfeksiyonuna karşı sizi korumaktadır.

Karnabahar Besin Değerleri Nelerdir?

Karnabahar besin değeri açısından zengin bir besi kaynağıdır. Karnabahar besin değeri olarak C Vitamini ve lif açısından oldukça yüksektir. Ayrıca Karnabahar kalori olarak düşük besin kaynağıdır.

Besin Değeri Adı  100gr. Değeri
1)  Karbonhidrat (g) : 7,46
2) Protein (g) : 2,88
3) Yağ (g) : 0,42
4) Lif (g) : 3
5) Kalori (kcal) : 25
5) Kolesterol (mg) :  0
6) Sodyum (mg) : 45
7) Demir (mg) : 0,6-0,7
8) Kalsiyum  (mg) : 33
9) Potasyum  (mg) : 448-449
10 Vitamin A (iu) : 0
11) Vitamin C  (mg) : 72-72,5
Kategoriler
Bitki

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları?

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları?

Arctium Lapa olarak da bilinen Dulavrat Otu, diğer bitki türlerine oranla daha çok soğuk ve kötü hava koşulları olan bölgelerde yetişmektedir. Salaş bölgelerde oldukça güzel bir büyüme kat eden bitki nemli bölgelerde daha çok görülmektedir. İçeriğinde bulunan besinler sayesinde tok tutucu özelliğe sahip olan bitki daha çok sağlıklı beslenme programları içerisinde yer almaktadır. Dulavrat Otu Faydaları üzerine araştırma yapan kişilere ayrıntıları ile bu ot hakkındaki bilgileri paylaşacağız.

Çok sık bilinen bir bitki türü olmamasına karşın binlerce yıldır başta Anadolu ve birçok topraklarda kullanılmıştır. Dulavrat Otu, doğu topraklarında terleme yapması için kullanılmıştır.

 • Vücut içerisinde bulunan tüm pislikleri temizlediğine inanılan bu bitki, zehir karşısında da oldukça güçlü etkilere sahip. Dulavrat Otu Faydaları sadece bu kadar ile sınırlı kalmamaktadır.
 • Bu otun diğer bilinen en yaygın faydası ise kanı temizlemesidir.
 • Başta romatizma olmak üzere ağrı temelli birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmıştır. Son zamanlarda bitkinin değer kazanması bazı araştırmaların ve alternatif ürünlerinin geliştirilmesine olanak sağlamıştır.
 • Dulavrat Otu Faydaları daha çok vücudun kirli yapısından, ödem oluşumu gibi sorunlardan kurtulmasını sağlamak amacı ile kullanılmıştır.
 • Bitkinin köklerinden yapılan krem ve yağlar aktarların en çok sattığı ürünlerden birisi haline gelmiştir.
 • Normal kullanım herhangi bir olumsuz duruma yol açmadığını, bazı hassas ciltler üzerinde alerjik etkiler meydana getirdiği görülmüştür.
 • Uzman kontrolüne girmeden bu tür bitki içerikli ürünlerin tedavi amaçlı kullanımı önerilmemektedir.
 • Saç dökülmelerini önler ve saç diplerini güçlendirir.
Kategoriler
Bitki

Zakkum Bitkisi, Zararları ve Zakkumun Faydaları Nelerdir?

Zakkum Bitkisi, Zararları ve Zakkumun Faydaları Nelerdir?

Zehirli bir bitki olarak gösterilen Zakkum, genel olarak su kenarlarında yetiştiği söylenmektedir. Daha çok sıcak bölgelerde yetişen bitki türü ülkemizde de Anadolu topraklarında yetişmektedir. Bitkinin popüler hale gelmesine neden olan etmenler arasında C vitamini açısından zengin oluşu gösterilmektedir. Zakkumun Faydalarına gelecek olursak; içeriğindeki C vitamini sayesinde oldukça güçlü bir kas gevşetici olarak gösterilen bitki, son zamanlarda kanserle mücadele aşamalarında da kullanılmaktadır.

 • Zehirli bir bitki olmasından dolayı doktor kontrolü dışında bir kullanım önerilmemektedir. Vücuttan atılması gerken suların sağlıklı ve kontrollü bir şekilde atılımını sağlamakta.
 • Bununla birlikte vücuttan idrar atımını da sağlayan bitki yukarıda da belirttiğimiz gibi en güçlü olarak kanser tedavilerinde etkisini göstermektedir.
 • Bitkinin yetiştiriciliğini yapacak kişiler için de bazı önerilerimiz olacaktır. Öncelikle zakkum bitkisinin güneşe karşı büyük bir ilgisinin bulunduğunu, bu nedenle daha çok güneşli ortamlarda yetiştiğini belirtmek istiyoruz. Zakkumun Faydaları hakkında konuşmaya devam edecek olursak;
 • Zakkumun Faydaları uzmanların kontrolleri ile meydana gelmektedir. Başta epilepsi olmak üzere son zamanlarda kalp ve damar hastalıklarında da kullanıldığını görmekteyiz.
 • Deri üzerinde meydana gelen cilt rahatsızlıkları, tahribatlar, yaralanma ve kesik durumunlarında bitkiden elde edilen kremin büyük faydalar gösterdiğini söyleyebiliriz.
 • Sanayi ve ilaç sektöründe de yer alan zakkum, böcek, haşereler için geliştirilen ilaçlar içerisindeki yerini son zamanlarda başarılı bir şekilde kazanmıştır.
Kategoriler
Bitki

Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları?

Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları?

Bitkisel ürünleri arasında büyük bir rağbete maruz kalan Avokado Yağı, son zamanlarda sağlık açısından büyük faydalar meydana getirdiği ifade ediliyor. Başta saç bakımı olmak üzere cilt bakımı gibi birçok alanlarda çeşitli olumlu sonuçlar meydana getirmekte.

 • İçeriğinde bulunan yoğun vitamin ve minareler başta cilt üzerinde bulunan kızarıklık ve kaşıntı gibi etkilerin tamamen ortadan kaldırılmasına olanak sağlamakta. Bu etkileri ile tam bir sakinleştirici etkiye sahip olduğu uzmanlarca ifade edilmekte.
 • Avokado Yağı, cilt üzerinde büyük bir nemlendirici etki göstermektedir içeriğindeki vitaminler cilt sorunlarına karşı gösterdiği etkiler kadar yaşlanmaya karşı gösterdiği dirençler kadar da etkilidir.
 • Tamamen cilt üzerine gösterdiği etkiler aynı zamanda cildin güneşten korunmasına, doğal bir güneş kremi etkisi göstermesine de olanak sağlar.
 • Yukarıda cilt karşıtı etkilerinin yanında saç üzerinde de oldukça güzel etkiler meydana getirdiğini söyleyebiliriz.
 • Selülit tedavilerinde yer yer kullanılabilmektedir.
 • Saç üzerine gösterdiği etkiler yağlı saçlar başta olmak üzere güçlenme karşıtı ve dökülmelere karşı da etki etmektedir.
 • Avokado Yağı, başta kepek sorunu olmak üzere saçların sık sık yağlanması, dökülmesi gibi durumlarının çözümlenmesine olanak sağlar.
 • Düzenli uygulamasının ardından saçların hızlı ve güçlü bir uzama kaydetmesine olanak sağlamakta. Bu etkilerin meydana gelebilmesi için yağın hem orijinal ve saf şekilde meydana gelmesi, hem de düzenli kullanımın sağlanması ile elde edilebileceğini belirtmek istiyoruz.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede önemli bir etkendir.
 • İçerisinde barındırdığı içerikler bakımından kas gevşetici özelliği bulunmaktadır.
Kategoriler
Bitki

Çınar Ağacı Yaprağının Faydaları? Çınar Ağacı Yaprağı Kürü?

Çınar Ağacı Yaprağının Faydaları? Çınar Ağacı Yaprağı Kürü?

Son zamanlarda birçok televizyon programının da katkılarıyla popüler hale gelen Çınar Ağacı, daha çok sanayi alanında mobilya yapımında kullanılan bir ağaç türü olarak bilinmekte idi. Bitki alanında uzmanların çalışmaları ile sağlık açısından etkileri araştırılan bitki, birçok hastalığın önlenebilmesini sağlayan mucizevi etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu bitkiden elde edilen krem ya da ilaçların etkisinin bulunmadığını belirten uzmanlar, kanallar aracılığı ile yapılan satışlardan kesinlikle uzak durulması gerektiğinin altını çizmiştir.

Çınar Ağacı, daha çok yaprakları sayesinde sağlık alanında gelişmeler meydana getirmekedir. Herhangi bir bölümde meydana gelen eklem, kemik ya da fıtık ağrılarının geçmesine olanak sağladığı gibi hücrelerin hızlı bir şekide yenilenmesine olanak sağladığı için yara ve yanıkların hızlı bir şekilde geçmesine olanak sağlar. Birçok sara ve sedef hastası, bu bitkinin yapraklarını düzenli bir şekilde çay olarak tüketmeleri sonucunda rahatsızlıklarının neredeyse ortadan kalktığını, epilepsi krizlerinin görülme olasılığının minimuma indiği belirtilmiştir. Eklem bölgelerinde meydana gelen ödem şişkinliklerinin atılmasına katkı sağladığı çin birçok kişi bu bitkinin yapraklarına büyük bir talep meydana getirmektedir.

Çınar Ağacı Yaprağı Kürü

Çınar Ağacının yapraklarından nasıl faydalanabileceklerini düşünen kişilere birçok uzmanın önerdiği bir kürden bahsetmek istiyoruz. 2 Su bardağı içerisine 2 adet yaprak ilave edilerek kaynatılır ve 15 gün boyunca düzenli olarak bu kür uygulanır. Yaprakların iyice kurumuş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde faydalarından yararlanmak mümkün olmayacaktır.

Kategoriler
Bitki

Zeytinin Faydaları? Zeytinin Zararları? Zeytin Kaç Kalori?

Zeytinin Faydaları? Zeytinin Zararları? Zeytin Kaç Kalori?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan Zeytin, sağlık açısından tam bir depo vazifesi üstlenmektedir. Eğe bölgesinde yetişen bu besin maddesi oldukça besleyici bir etkiye sahip olmasının yanında doygun bir yağ yapısına da sahiptir. Dünyanın en yaşlı zeytin ağacının 8 bin yaşında olduğunu varsayarsak geçmişi oldukça eskidir. Zeytinin Faydaları konusuna geçmeden önce kısa bir zeytinyağı açıklamasında bulunmak istiyoruz. Başta güneş lekeleri olmak üzere kan basıncı, kolesterol ve kal damar tıkanıklığına iyi geldiği araştırmalarca kanıtlanmıştır.

 • Zeytinin Faydaları ilk olarak kansere neden olan hücrelerin yok olması ile tespit edilebilmiştir.
 • Bunun ile beraber kulakta meydana gelen sorunlara iyi geldiği, iletişimin düzenlenmesine büyük oranda katkı sağladığı da görülmüştür.
 • Birçok kanser hücresinin yanında kolon kanseri üzerine göstermiş olduğu üst düzey etkiler araştırma raporlarında açıkça görülmüştür.
 • Uzmanlar, yakın bir zamandan bu yana insanlara margarin, sıvı yağ, rafine yağı gibi katkı içerikli yağlardan uzak durmaları ve tercihlerinin sadece zeytinyağı üzerine olması gerektiğini söylemiştir.
 • Zeytinin Faydaları kadar yağının faydası ülkemizde daha çok bilinmektedir. Özellikle sızma yağ tüketiminin sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmediğini, ısı ve ışık görmediği sürece uzun bir saklama ömrü olduğu ifade edilmiştir.
 • Zeytinin çekirdeğinin de sağlık açısından birçok soruna iyi geldiği, sindirim ve mide sisteminin düzenlenmesini sağladığı görülmüştür.
 • Kalp ritm bozukluğunuz başta olmak üzere diğer bazı kalp rahatsızlarına zeytin şifa olmaktadır. Doktorlar özellikle de kalp ritmi bozukluğu olan hastalar için düzenli zeytin tüketimini teşvik etmektedir.
 • Günlük, vücudunuzun alması gereken lif oranının %20 sine yakınını, az bir miktar zeytin ile karşılayabilirsiniz.

Zeytinin Zararları

Zeytinin tüketimi insandan insana farklılık göstermektedir. Vücudunuzun alması gereken miktardan fazlasını aldığınızda;

 • Alerjik sorunlara yol açarak cildinizde tahrişler meydana getirebilir.
 • Şişkinlik ve karın ağrılarına neden olabilir.
 • İshal problemlerine yol açabilmektedir.
 • Mide bulantısı yapabilir.
 • Mide ağrılarına neden olabilir.
 • Baş dönmesi gerçekleştirebilir.

Zeytin Kaç Kalori? Zeytinin Besin Değeri?

Zeytin besin değeri olarak yağ ve tuz açısından zengindir. Özellikle de tuz tüketimi kısıtlı olan insanlar tuzsuz zeytin tüketebilirler. Yağ açısından karşılaştırma yapacak olursak bir tatlı kaşığı yağ, 5-6 adet zeytine eş değerdir.

Zeytin besin değeri tablosu:

Besin Değeri Adı  1 Adet Değeri(4gr.) 100 gr. Değeri
1) Karbonhidrat (g) : 0,2 50
2) Protein (g) : 0,1 2,5
3) Yağ (g) : 1,43 35,8
3) Kalori (kcal) : 4,6 115
5) Kolesterol (mg) :  0 0
6) Sodyum (mg) : 131,5 3287,5
7) Demir (mg) : 0,05 1,25
8) Kalsiyum  (mg) : 3,08 77
9) Potasyum  (mg) : 1,52 38
10 Vitamin A (iu) : 2,5 62,5
11) Vitamin C  (mg) : 0 0
Kategoriler
Bitki

Kakao Bitkisi? Kakao Nedir? Kakaonun Faydaları?

Kakao Bitkisi? Kakao Nedir? Kakaonun Faydaları?

Genelde mutfak işleri sırasında kullanılan ve hamur işlerinin lezzet kazanmasına yol açan kakao, uzun yıllar araştırılması sonucunda mucizevi etkilerini göstermiştir. Tüm vücudu etkisi altına alan ve düzenli tüketimi sonucunda birçok rahatsızlığın önlenmesini sağlayan bu gıda ürünün faydalarına detaylıca değinmeye çalışacağız. Kakaonun faydaları denilince akla ilk olarak kolesterol üzerindeki pozitif etkisi gelmektedir. Özellikle bitter çikolata kolesterolün düzenlenmesini sağladığı araştırmalar sonucunda kanıtlandığını ifade edebiliriz.

Kakaonun Faydaları?

 • Kakaonun faydaları genel olarak kişinin ruh sağlığını etkilemektedir. İçeriğinde bulunan mineraller düşük enerjiyi topladığı gibi psikolojinin düzenlenmesine ve doğal bir mutluluk halinin oluşmasına zemin hazırladığını ifade edebiliriz.
 • Bakır, Kalsiyum, Fosfor, Demir, Magnezyum ve Çinko bakımından zengin bir içeriğe sahip olması stres gibi günümüzün en popüler sorunlarından birine çözüm getirdiği görülmüştür.
 • Antioksidan bakımından zengin olması nedeni ile düzenli tüketimi sonucunda kanser hücrelerinin görülme sıklığı minimuma inerek sağlıklı bir yaşamın önü açıldığı ifade edilmekte.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise vücutta bulunan kirli kan ve zehrin temizlenmesi sırasında Kakaonun muhteşem bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
 • Kakaonun faydaları sadece çikolata ya da hamur işleri aracılığı ile alınmamaktadır. Son yıllarda uzmanlar tarafından önerilen Kakao yağı, cilt üzerinde bulunan kırışıklık, güneş lekeleri, çatlak ve sivilcelere karşı oldukça güçlü etkiler meydana getirdiği ifade edilmektedir.
 • Elbette ki kakaonun zararları da vardır.Gereğinden fazla tüketmek bağımlılık, kilo artışı, şiddetli baş ağrısı gibi nedenlere sebep olabileceğini de hatırlatmak istiyoruz.
 • Kakao kasların gevşemesine ve damar tıkanıklarını önlemede de önemli bir etken olmaktadır.
 • Kakaonun faydaları arasında bir diğer önemli etken ise yağı sayesindedir. Kakao içerisinde yüksek miktarda yağ bulunmaktadır. Kakao yağı cilde sürüldüğünde cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir. Bir nevi güneş koruyucu görevi üstlenebilir.
 • Kakao aynı zamanda böbreklerde oluşabilen iltihapları kurutarak iltihapları söker atar.
 • Kakaonun diğer bir yararı ise kan şekerini düzenleyicidir Hücrelere gönderdiği uyarı ile kan şekerini dengeleyebilir.
Kategoriler
Bitki

Ginseng Bitkisi? Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları?

Ginseng Bitkisi? Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları?

Bu yazımızda Ginseng faydaları hakkında bazı bilgilendirici bilgilerde bulunarak hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden bahsedeceğiz. Halk arasında İnsan Otu olarak da bilinen Ginseng, geçmişi oldukça eskilere dayanan bir bitki olarak gösterilmekte. Ginseng bitkilerin atası olarak bilinmektedir. İçeriğindeki maddeler, insan vücudu üzerinde müthiş bir iyileştirme etkisi meydana getirerek hücre yenileyici bir etkiye sahiptir. Hemen hemen her derde devadır.

Ginseng Faydaları?

Başta gün içerisinde yaşanılan halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük olmak üzere bedensel meydana gelen tüm sorunların ortadan kalkmasına olanak sağlamakta. Aynı zamanda 5,000 yıldır günümüze kadar Afrodizyak içeriği bakımından kullanıldığını da ifade edebiliriz.

Ginseng faydaları üzerine araştırma yapan bilim insanları, bazı çeşitlerinin yüksek oranda tümör önleyici etkilere sahip olduğu ifade edilmiştir.

Hücre yenilemesinde gösterdiği üst düzey etki sayesinde yaşlanmayı büyük oranda önlediği gibi insan ömrünün uzamasına da büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Ginseng sinirsel olarak sorunları düzenlemektedir. Eğer sinirleriniz gerildi ise sakinleştirmekte eğer aşırı sakin iseniz sizi uyararak sinirlerinizi düzenleyerek normale döndürmektedir.

Çeşitli ülkelerde üretilen bazı çeşitlerinin Alzheimer rahatsızlığını büyük oranda önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca tansiyonu da normalleştirir. Düşük ise normale çıkarır, yüksek ise normal seviyeye indirir.

Kan şekerini düzenlemektedir. Eğer kan şekeriniz düşük ise normal seviyeye çıkartır, yüksek ise normal seviyeye indirmektedir. Bu özelliği ile Ginseng faydaları arasında belki de en önemlisidir.

Herhangi bir nedenden dolayı zarar gören hücreler, kısa sürede yenilenerek var olan görevlerini yerine getirdiğini de ifade edebiliriz.

Ginseng faydaları, bütünsel anlamlarda onarıcı olma özelliği ile ortaya çıkmaktadır.

Herhangi bir şekilde zarar gören ya da tahribata uğrayan bir bölüm bu bitki sayesinde kısa sürede tedavi edilerek eski güçlerine geri dönmektedir.

Aynı zamanda kişinin sağlığına olumsuz etki eden, kalıtsal bir hastalık olarak görülen bazı sorunların kısa sürede tedavi edilebilir bir hale geldiğini de ifade edebiliriz.

Ginseng faydaları arasında son olarak özellikle de kırmızı ginseng bağışıklık sistemine iyi gelmektedir.

Bir çok kişi Ginseng faydaları denildiğinde, cinsel gücü artırdığı olarak bilinir ve o şekilde kullanılmaktadır. Oysaki bu özelliğini elde edebilmeniz için yüksek dozda ginseng kullanmanız gerekmektedir. Buda sağlığa oldukça zararlıdır.

Kategoriler
Bitki

Çavdar Nedir? Çavdarın Faydaları Nelerdir?

Çavdar Nedir? Çavdarın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda Çavdarın faydaları hakkında da kısa bir bilgilendirmede bulunacağız. Buğdaygiller ailesine ait bir bitki türü olarak gösterilen çavdar, yapısı itibari ile oldukça güçlü ve dayanıklı bir bitki olarak gösterilmektedir. Ekimi durumunda en sert kış ortamlarında dahi etkilenmeyerek mahsül verilmesini sağlayan bitki genel olarak arp ile görünümsel açıdan bir benzerlik göstermektedir.  Boyu 1 metreden az olmamakla birlikte yüksek bölgeleri seven bir bitki türü olduğu söylenmektedir. Çavdar, yalnızca bir beslenme ürünü olarak düşünülmemesi gerekmekte. Aynı zamanda içeriğindeki maddeler aracılığı ile tam bir sağlık deposu olduğu ifade edilmektedir.

Çavdarın faydaları daha çok beslenme ile ilgili sorun yaşayan kişileri ilgilendirmekedir. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lifler, kilo kontrolünü sağladığı gibi kişilerde bulunan fazla kilonun da atılmasına olanak sağlamaktadır.

Sindirim sistemini hızlandırdığı gibi besinlerin daha rahat öğütülmesine katkı sağlamaktadır.

Düzenli tüketimi sadece beslenme alanında olmayıp safra kesesinin de kontrol altına alınmasına, taş oluşumunun meydana gelmesine büyük oranda engel taşıdığı ifade edilmektedir.

İçeriğindeki mineraller Çavdarın faydaları hakkında bilgi edinmemize büyük oranda katkı sağlıyor. Başta göğüs kanseri olmak üzere birçok kanserin oluşumuna mani olduğu gibi belirli bir yaş grubu üzerindeki kişilerin yaşadığı kolesterol sorununun da çözüme kavuşmasına olanak sağlamaktadır.

Bir tahıl grubu içerisinde yer alan çavdar bitkisi, şeker hastaları için tam bir tüketim kaynağı olduğunu belirtmek istiyoruz.

Çavdarın Faydaları Nelerdir?(video)

Kategoriler
Bitki

Gül Yağının Faydaları? Gül Yağı Ne İşe Yarar?

Gül Yağının Faydaları? Gül Yağı Ne İşe Yarar?

Gül, kokusu kadar Gül yağı, da sağlık açısından oldukça fazla mucizevi etkisi bulunmaktadır. Dünyanın en güzel kokuları arasında yer alan gül kokusu, insanın birçok açıdan zinde kalmasını ve fiziksel özelliklerinin değişmesine olanak sağlamakta. Tonlarca gülün damıtılması yolu ile elde edilen doğal Gül Yağı, sağlık açısından birçok soruna çözüm getirmektedir. En önemli etkilerinden birisi de doğru bir şekilde uygulanması durumunda depresyon, baş ağrısı ve cilt üzerinde bulunan birçok soruna yüzde yüz başarı getirmektedir.

Doğal şartlar ve hava olanakları insanın vücutlarında enfeksiyon ve uçuk gibi sorunların meydana gelmesine neden olmakta. Sürekli cilt sorunları yaşayan kişiler uçuk, sivilce, egzama gibi sorunlar ilaç ile tedavi edilememesi durumunda devreye Gül yağı girmektedir.

Kısa sürede meydana gelen değişimlere olanak sağlayan Gül Yağı, sindirim sisteminin hızlanmasına ve buna bağlı olarak kan dolaşımının hızlanmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

İyi bir toniktir. Bu özelliği ile gerginleştirici özelliği ile cildin gerginleşmesini yaşlılık etkilerinin en aza inmesini sağlamaktadır.

Uyarıcı etkileri sadece bunlar ile sınırlı kalmayıp ağız ve diş sağlığının güçlenmesine, mide de meydana gelen reflü ağrılarına anlık çözümler getirmektedir.

Gül Yağı, kadın hastalıkları ve rahatsızlıkları, meydana gelen ağrılara da çözüm getirmektedir.

Cilt üzerine sürülmesi durumunda sadece görünür etkilerden ziyade cilt altında bulunan değişikliklere çözüm getirmektedir. Gül yağı ile etkili sonuçlar alabilmek için düzenli kullanım ve oranının iyi bir şekilde ayarlanması gerekmekte. Aksi durumda cilt üzerinde tahrişler meydana gelebilir, cilt üzerinde büyük yaralanmalar görülebilmektedir.

Bu mucizevi yağ, hücrelerin yenilenmesi sağlamaktadır. Ayrıca ciltte bulunan hücreleri canlandırıp yenilediği gibi, cildin gerginleşmesinde ve parlaklık kazanmasında da etkilidir.  Ayrıca hücre yenilenmesinde Yulaf Samanının Faydaları kadar etkili değildir.

Açık yaraların hafiflemesinde ve yaraların izlerinin kapanmasında güçlü bir etkisi vardır. Özellikle de doğum yapan kadınların doğum lekelerinin giderilmesinde etkilidir.

Kategoriler
Bitki

Afrika Menekşesi Bakımı? Afrika Menekşesinin Faydaları?

Afrika Menekşesi Bakımı? Afrika Menekşesinin Faydaları?

Birçok evde yetiştirilen bir süs çiçeği olarak karşımıza çıkan Afrika Menekşesi, bakımı ve yetiştirilmesindeki kolaylık nedeni ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Birçok çeşidi bulunan bu bitki, uzun bir ömre sahip olması ver birçok renkte çeşidinin bulunması ile tercih edilmesine bir başka açıdan olanak sağlamaktadır. Sağlık açısından çok fazla bir faydası bulunmasa da genel anlamda Afrika menekşesinin faydaları mevcuttur. Afrika menekşesinin faydaları genel anlamda; ruh sağlığına, sıkıntıya ve strese iyi geldiği ifade edilebilir.

Son zamanlarda birçok kadın bu tür renkli bitkileri daha çok dekor ürünü olarak da kullanmaktadır. Çiçekler, evlerin renklenmesine büyük oranda katkı sağladığı gibi insanların ruh hallerine anlık olarak değişiklikler sağlamasıdır. Afrika menekşesi, bakımı kolay olması nedeni ile 12 ay renkli kalabilmekte olup ev içerisinde güzel bir koku sirkülasyonunun oluşmasına olanak sağlamakta. Genelde saksı bitkisi olması nedeni ile belirli aralıklarla toprak değişimine ya da yaprak dinlenmesine gereksinim duyar. Aile fertlerinin her birinin ilgilenmesi güçlü ve güzel bir yaprak görünümünün elde edilmesine olanak sağlar.

Afrika menekşesi, 12 ay boyunca renkli bir şekilde kalabildiği için sürekli olarak gübre değişimine ihtiyaç duymaktadır. Gübre, menekşenin yaprak gelişimi için oldukça önemli olup yapraklarının canlı ve doğal görünmesine olanak sağlamaktadır. Genel olarak ruhsal açıdan sorun yaşayan kişiler, bu bitkiden edinerek bakımını yapabilirler. Kolay bir şekilde bulabilir, tüm çiçeklilerden temin edebilirsiniz.

Afrika menekşesi 1000 ft-c ışık şiddetini seven bir çiçek türüdür. Eğer ki soğuk su ile yıkama veya sulama yaparsanız çiçeğin yapraklarında çiçeklerinde veya kök, gövde kısımlarında beyazlanmalar görülebilmektedir. Bu hastalığın adı Fungal hastalığıdır. Fazla soğuk su ile sulama yapmamanız çiçeğinizin yararına olacaktır.

Afrika Menekşesi Yaprakları BeyazlamakAfrika Menekşesi Bakımı? Afrika Menekşesinin Faydaları? (video)

https://youtu.be/CcSbv772Oj8

Kategoriler
Bitki

Hurmanın Faydaları ve Zararları? Hurmanın Besin Değeri?

Hurmanın Faydaları ve Zararları? Hurmanın Besin Değeri?

Ramazan ayı ile sofraların en önemli besin kaynaklarından birisi haline gelen Hurma aslında içeriği bakımından sağlığa birçok açıdan katkı sağlamaktadır. Hurmanın faydaları, açısından sadece ramazan ayı ile kısıtlamak doğru değildir. Yılın her anında tüketmemiz daha doğru olacaktır.

Hurmanın faydaları, arasında en önemlilerinden birisi de DNA’ da bulunan hücreleri tamamen yenileyebilir olmasıdır. Suudi Arabistan’ ın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen bu meyve, bölge şartlarına ve yetiştirilme koşullarına göre farklı boyut özellikleri göstermektedir.

Ramazan ayı içerisinde hem sahur hem de iftar da tüketilmesinin ana nedenlerinden birisi de doyurucu bir etkiye sahip olmasıdır.

Hurmanın Faydaları

Yukarıda da bahsedildiği gibi Hurmanın faydaları saymakla bitmemektedir. Sizler hurmanın yararlarından en önemlilerini sıralayacağız.;

 • Hurma içeriğinde birçok vitamin olduğu gibi 20’den fazla mineral desteği de bulunmaktadır. Mineral ve vitamin desteği sayesinde diş çürümelerini önlemektedir.
 • Hurma tıpkı bir müsil görevi de görebilmektedir. Hurmanın faydaları arasında bulunan bu özelliği için, hurmayı 1 gün suyun içerisinde beklettikten sonra tükettiğinizde kabızlığa iyi gelmektedir. Eğer vaktiniz yoksa en az 4-5 saat bekletmelisiniz. Ayrıca bağışıklık sistemini de düzenlemektedir.
 • Hurmayı düzenli olarak tüketimi yapılan araştırmalar sonucunda kanser hastalığını büyük ölçüde azalttığını göstermiştir. Dünya üzerindeki besinleri inceleyen bilim insanları. hurmanın faydaları, arasında hurmayı da lif içeriği bakımından en güçlü yiyecek olarak göstermektedirler.
 • DNA içerisindeki hücre yenileme özelliği ile bütünsel bir koruma meydana getirdiği gibi kanseri yok etme ya da yakalanma riskini neredeyse ortadan kaldırmaktadır.
 • Minerallerinin fazla olmasının temel nedeni aslında görevlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Mineraller sayesinde güçlü bir antioksidan seviyesine sahiptir. Hurmanın faydaları, arasında bu özelliğinden dolayı, kalp ve damar sistemini etki altına aldığı gibi tıkanıklık durumlarına anlık olarak müdahale edebilmektedir. Bu sayede kalp dostu bir besin olarak gösterilmekte olup ömrün uzamasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.
 • Hurmanın faydaları üzerine yapılan araştırmalar da Suudi Arabistan bölgesinde yaşayan insanlarda şeker ve diyabet gibi rahatsızlıkların görülmeme durumunun temel nedeni Hurma olarak gösterilmektedir. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana yerli halk tarafından tüketilen bu besin şeker seviyesinin kontrol altına alınmasına olanak sağlamakta. Uzun bir süredir yapılan bilimsel araştırmalar bu durumun resmi olarak netleşmesine olanak sağlamıştır.
 • Kalp ve damar üzerine daha birçok olumlu etkisi bulunan Hurma sadece bu alana yönelik görevleri olan bir besin değildir. Hurmanın faydaları, üzerine çalışmalarda bulunan bilim insanları, ruhsal açıdan sorun yaşayan kişilere günlük en az 5 hurma tüketmeleri önerilmektedir. Hurma bir anda rahatlama, sakinleşme gibi etkiler meydana getirmektedir. Hurma ruhsal açıdan yaşanılan sıkıntılara büyük ölçüde çözüm getirdiği görülmüştür.
 • Aynı zamanda Hurmanın faydaları, sindirim sisteminin de etkilenmesine olanak sağlamıştır. Düzenli tüketim sindirim sisteminin rahatlamasına ve metabolizma hızının artmasına olanak sağlamakta.
 • İçeriğindeki antioksidan ve besleyicisi maddelerin cilt üzerinde de besleyici etkiler meydana getirmektedir. Başta sivilce, akne ve kaybolan rengin canlanmasına olanak sağladığı görülmüştür.
 • Hurmanın faydaları, son olarak, besleyici olma özelliğinden dolayı, beslediği minerallerden ve vitaminlerde dolayı yüksek derecede tok tutmaktadır. Bu nedenle de zayıflamak isteyenlerin bir numaralı tercihi olabilmektedir.

Hurmanın Zararları

Hurmanın faydaları, konusunda uzun bir yazı hazırladıktan sonra, hurmanın zararları da olabileceğini de belirtmek istiyoruz. Hurma en güçlü besin değerine sahip bir yiyecek olsa da fazla tüketimi bazı kişiler için oldukça zararlı etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Şeker ve diyabet hastaları günlük tüketim miktarını aşmaları durumunda şeker hastalıklarının ilerlemelerine neden olabilmektedir.

Hurmanın zararları genel olarak fazla olmasa da tedbiren hurmayı ilaç ile tüketilmemesi gerektiği dile getirilmektedir.

Günlük 7 adet tüketiminin sağlığa katkı sağlamaktadır. Ayrıca uzmanlar, aşırı bir tüketimin yapılması durumunda  birçok rahatsızlıklar doğurabileceğini belirtmektedirler. Bunlar, dalak başta olmak üzere göz sağlığının bozulabileceği, gün içerisinde şiddetli baş ağrıların meydana gelebileceğini dile getirmektedir.

Hurma Kaç Kalori? Hurma Besin Değeri?

Hurma besin değeri açısından oldukça zengindir. Hurma besin değeri olarak, lif, folik asit ve lif açısından zengindir. Hurma kaç kaloridir? sorusunun cevabı ise, ortalama bir adet normal boy Hurma meyvesi ortalama olarak 15-20 gram ağırlığında olup, 40-45 kalori (kcal) değerindedir.

Bir adet normal boy Hurma meyvesi (yaklaşık 250 gr.) ve 100 gram Hurma besin değeri;

Besin Değeri Adı  100 gr. Değeri 1 Adet Değeri
1) Karbonhidrat (g) : 75 11,25
2) Protein (g) : 1,81 0,27
3) Yağ (g) : 0,15 0,02
4) Lif (g) : 15 2,25
4) Kalori (kcal) : 281 42,15
5) Kolesterol (mg) :  0 0
6) Sodyum (mg) : 2 0,3
7) Demir (mg) : 1 0,15
8) Kalsiyum  (mg) : 64 9,6
9) Potasyum  (mg) : 696 104,4
10 Vitamin A (iu) : 149 22,35
11) Vitamin C  (mg) : 3 0,45
Kategoriler
Bitki

Defne Yağı? Defne Yağı Faydaları? Defne Yağı Zararları?

Defne Yağı? Defne Yağı Faydaları? Defne Yağı Zararları?

Sağlığa faydalı bitki ve yağlar hakkında paylaşımlara devam ediyor, bu yazımızda tıp dünyasının son zamanlarda sıklıkla kullanıldığı Defne yağı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yaprakların buhar yolu ile damıtılması ile elde edilen bu yağ, başta antibiyotik olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Sıklıkla iştah açıcı, böcek öldürücü, ülser ve reflüye karşı üst düzey etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında sıklıkla eklem bölgelerinde meydana gelen kasılma, ağrı ya da damar tıkanıklıkları gibi durumlarda kas gevşetici olarak kullanıldığı da görülmüştür.

Kış aylarının en istenmeyen durumu olarak gösterilen grip ve soğuk algınlığı karşısında etkili bir sonuç isteyen kişiler genellikle doğal tedavi yollarını tercih etmektedir.

Son zamanlarda Defne yağının doğal antibiyotik olarak kullanıldığını ifade edebiliriz. Aynı zamanda küçük çapta görülen yara, iz ya da yanıklara karşı da iyileştirici etkiler meydana getirdiği de tespit edilmiştir.

Kilo alamama gibi sorunlar yaşayan kişilerin tıp dünyasından göremediği etkiyi düzenli olarak bu yağı tüketmeleri durumunda olumlu sonuçlar meydana getirdiği dile getirilmiştir.

Defne Yağının Zararları

Defne yağı birçok açıdan sağlığa olumlu etkileri olduğu dile getirilse de her bitki ve yağda olduğu gibi bazı zararları bulunmaktadır.

Çok fazla cilt üzerine uygulanması tahriş gibi etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Özellikle ağır yaralanmalar ya da hassas bir cilde sahip kişilerin bu yağdan kesinlikle uzak durmaları önerilmektedir.

Kategoriler
Bitki

Yulaf Nedir? Yulafın Faydaları? Yulaf Samanı Faydaları?

Yulaf Nedir? Yulafın Faydaları? Yulaf Samanı Faydaları?

Yulaf, Buğdayın pahalı olduğu dönemlerde alternatif bir besin kaynağı olarak hayatımıza girmiş olup günümüzde en çok tüketilen tahıl grubundan birisi olarak gösterilmekte. İçeriğinde bulunan zengin B ve E vitamini ile beraber potasyum, fosfor, magnezyum gibi zengin mineral kaynakları ile hayatımızı önemli derecede koruma altına almaktadır. Yulafın Faydaları Nelerdir diye soranlar için başlıklar halinde açıklamaya çalıştık

Zayıflama Üzerindeki Etkisi

 

Yulafın Faydaları

Dünya üzerindeki hiçbir besin doğrudan zayıflamaya olanak sağlamaktadır. Yulaf içerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminler bir tok tutucu his oluşturduğu için diyet ve zayıflama listelerine girmesine olanak sağlamakta.

Tüketim Oranı

 

Yulafın Faydaları

Yulafın Faydaları Nelerdir sorusunun cevabı ise doğru bir tüketim sonucunda belirli olmaktadır. Ortalama olarak 100 gram yulafın sahip olduğu kalori miktarı 370’dir.  Aynı zamanda 63 kg karbonhidrat ve proteine sahip olması yüksek oranda tüketilmesinde bazı yan etkiler meydana getirebilmekedir. Bu nedenle günde maksimum 20 gram tüketilmesinin sağlığa büyük oranda etki sağladığı ifade edilmekte.

Kimler Yulaf Tüketmeli

 

Yulafın Faydaları

Tok tutucu etkisi nedeni ile genel olarak kilo problemi olan kişilerin tüketmesi önerilmektedir. Aynı zamanda vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için tam bir enerji deposu olarak gösterilen yulaf genel olarak süt ile karıştırarak tüketmeleri önerilmektedir.

Yulafın Faydaları üzerine araştırma yapan bilin insanları içeriğindeki zengin kaynaklar sayesinde tam bir kanser kovucu olduğunu tespit etmiştir. Sadece diyet zamanı değil, her zaman öğün aralarında tüketilmesi gereken bir besin olduğu ifade edilmekte.

Yulaf Samanı Faydaları

Yulafın Faydaları

Yulaf samanı tam olgunlaşmamış hali yani olgunlaşmış fakat sararmamış yeşil halini kullandığınız zaman şahane etkilerini görebilirsiniz.

 • Yulaf samanının birinci etkisi, kronik obstrüktif akciğer hastalığına birebirdir. Özelliklede hastalığınız yeni başlamış veya orta derecede ise tamamen ortadan kaldırabilmektedir.
 • Yulaf samanı bronşite ve bronşite bağlı nefes darlığına şifa kaynağıdır.
 • Yulaf samanını Vitiligoya ve deri kaşıntılara birebirdir. Yulaf samanını, kaynamış bir su bardağı klorsuz suda (hazır su olabilir) 10 dakika beklettikten sonra sürünüz ve en az iki saat beklettikten sonra duru su ile yıkayınız. Bir süre kullandıktan sonra özelliklede vitiligoda ölü pigmentleri tekrar canlandırmaktadır.
 • Kireçlenmelere karşı önleyici etkisi vardır.
 • Kalpteki ritm bozukluklarına ve alzheimer hastalığına yulaf samanı çayı şifa kaynağıdır.  Yulaf samanı çayını, 15 gün kullanıp biraz ara verip tekrar 15 gün kullanarak 6 ay kullanmalısınız.

Yulaf Samanı Kürü Hazırlanışı

Yulaf samanı kürü yani yulaf samanı çayı hazırlanışı oldukça basit olup kullanımı da oldukça kolaydır. Yulaf samanı çayı hazırlanışı;

Kaynayan 1 bardak klorsuz suya bir tatlı kaşığı yulaf samanı ilave edilip 7 dakika kaynatılmalıdır. Daha sonra ateşten alınıp süzülmelidir. Ilıdıktan sonra içebilirsiniz. Sabah, öğlen ve akşam yemeklerden en az iki saat sonra yudum yudum içilebilir.

Bir ayda toplam 15 günden fazla içilmemelidir. Yani 15 gün aralıksız kullanılmalı daha sonra 15 gün ara verilmelidir. Eğer ki şikayetleriniz devam ediyor ise 15 gün aranın sonunda aynı şekilde 15 gün daha uygulayabilirsiniz.

Kategoriler
Bitki

Haşhaşın Faydaları? Haşhaşın Zararları?

Haşhaşın Faydaları? Haşhaşın Zararları?

Haşhaş, içeriğinde bulunan yağlar sayesinde insanlığa faydası bulunan ender bitkilerden sadece bir tanesidir. Birçok kişi tarafından yan etkileri olan bir bitki olarak gösterilse de mutfak içerisinde kullanımı herhangi bir zarar ya da sağlığa herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır, aksine Haşhaşın faydaları, oldukça fazladır.

İçeriğinde vitamin, mineral ve yağların yanında Demir madeni bakımından zengin olması kan akışının hızlanmasına, anemi gibi birçok hastalığın etkilerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Haşhaşın faydaları konusunda içeriğimiz yazımızın devamında yer alacaktır.

 • Haşhaşın faydaları, kan akışından ziyade tohumları ile sindirim sisteminin düzenlenmesine, ishal, ağrı ya da kabızlık gibi sorunlar yaşanması durumunda düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Demir mineralinin yanında bakır ve çinko gibi içeriklerle diyabet sorununa büyük oranda çare olabilmekte.
 • Bir diğer Haşhaşın faydaları ise ağrı keseci özelliği bulunmaktadır. Haşhaş içeriğinde morfin ve benzeri maddeleri ile güçlü bir ağrı kesicidir.
 • Haşhaş içeriğinde ‘oleik asit’ ve ‘diyet lifi’ sayesinde kanda bulunan kolesterolü düşürebilmektedir.
 • Aynı zamanda oleik asit özelliği ile meme kanserine de birebir olup meme kanserinin oluşumunu engellemektedir.
 • Zararlı bir besin maddesi olarak düşünülse de Haşhaşın faydaları oldukça fazladır. Yukarıda bahsettiğimiz mineraller, beyin sağlığının korunmasına, başta Alzheimer olmak üzere beyin kanama riskinin minimuma indirilmesini sağlar.
 • Birçok hastalığın ve ilacın etkisi olarak görülen kuru döküntü ya da kaşıntının da giderilmesini büyük oranda katkı sağlar.

Haşhaşın Zararları

Haşhaş genel olarak mutfak içerisinde kullanıldığında alınabilmektedir. Mutfak dışarısında doğrudan alım çeşitli durumların meydana gelmesine neden olabilmekte.

Aynı zamanda hassas bünyeye sahip kişilerde bazı alerjik durumların meydana gelmesine neden olmakta.

Hamile ya da doğumunu yeni yapmış kadınların doğrudan ya da sürekli kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Genel olarak kullanımı susam tarzında hamur işlerinin üzerine sürülerek olması önerilmekte

 

Kategoriler
Bitki

Mangonun Faydaları, Zararları, Besin Değeri?

Mangonun Faydaları, Zararları, Besin Değeri?

Tropikal bir meyve olarak karşımız çıkan Mango, Afrika, Asya, Orta Amerika gibi coğrafyalarda yetişmekte olup ülkemize getirilmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda sağlık ve cilt açısından oldukça faydalı olan besinin etkilerini yazmakla bitiremiyoruz. Mangonun Faydaları, 4000 yıllık bir geçmişinin ardından tespit edilmiş olup sıklıkla hayatımız içerisinde yer almaktadır. Renginin farklılıklar göstermesi, genellikle yetiştirilme tarzına ve tohumuna göre değişiklikler göstermektedir.

 • Mangonun Faydaları sağlık açısından oldukça üst düzey etkilere sahiptir. İçeriğinde bulunan A, B vitamini ve Demir minerali açısından zengindir. Bu sayede metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini düzenler.
 • Mangonun Faydaları, olarak bir diğeri ise , iltihaplar üzerinde tedavi edici etkiler göstererek yaraların hızlı kapanmalarına olanak sağlar.
 • Yaz aylarında sıklıkla tüketilmesi durumunda saç köklerinin güçlenmesine, böbreklerin rahatlamasına var olan ağrıların giderilmesine olanak sağlar.
 • Sindirim sistemi üzerindeki etkisi, kişilerin hızlı ve düzenli bir zayıflamanın meydana gelmesine olanak sağlamaktadır.
 • Mangonun Faydaları arasında son olarak, demir vitaminin etkisi, kansızlık gibi birçok sorunun da düzenlenmesine olanak sağlar ve,
 • Kolesterol dengesinin düzenlenmesi açısından üst düzey etki sağlaması nedeni ile belirli bir yaş grubunun üzerindeki insanların düzenli tüketim sağlamaları önerilir.

Mango Zararları?

Mangonun Faydaları kadar Mango Zararları da olan bir meyve olarak karşımıza çıkmakta.

 • Dikkatsiz ve gün içerisinde sıkı bir tüketimin sağlanması alerjik durumların meydana gelmesine neden olduğu olabilmektedir.
 • Deri üzerinde kabarıklık ya da kızarıklık gibi durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir.
 • Mango Zararları, kilo vermeye olanak sağladığı gibi tüketimin artması iştah açımına neden olmasından dolayı kilo alımına da neden olmaktadır.
 • Mango Zararları arasında son olarak, ishal, burun akıntısı, nefes darlığı ve öksürük gibi sorunların meydana gelmesine neden olmakta.

Mango Kaç Kalori? Mango Besin Değeri?

Mango besin değeri açısından oldukça zengindir. Mango besin değeri olarak, C Vitamini, A Vitamini ve lif açısından zengindir. Mango kaç kaloridir? sorusunun cevabı ise, ortalama bir adet normal boy mango meyvesi ortalama olarak 250 gram ağırlığında olup, 147,5 kalori (kcal) değerindedir.

Bir adet normal boy Mango meyvesi (yaklaşık 250 gr.) besin değeri;

Besin Değeri Adı  100 gr. Değeri 1 Adet Değeri
1) Karbonhidrat (g) : 15 35,97
2) Protein (g) : 0,85 2
3) Yağ (g) : 0,40 0,94
4) Lif (g) : 1,9 3,86
4) Kalori (kcal) : 59 147,5
5) Kolesterol (mg) :  0 0
6) Sodyum (mg) : 1 2,6
7) Demir (mg) : 0,19 0,40
8) Kalsiyum  (mg) : 14 26,7
9) Potasyum  (mg) : 169 403,5
10 Vitamin A (iu) : 108,5 2597
11) Vitamin C  (mg) : 36,7 87,39
Kategoriler
Bitki

Kuşburnunun Faydaları, Zararları ve Besin Değeri?

Kuşburnunun Faydaları, Zararları ve Besin Değeri?

Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki etkisi muhteşem derecede fazladır. Bu yazımızda kuşburnunun faydaları, zararları ve besin değeri hakkında bahsetmeye çalışacağız. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki C vitamini vücudun güçlenmesine, bağışıklık sisteminin oturmasına, hastalıklara karşı üst düzey bir direnç göstermesine olanak sağlar.

Başlıca Kuşburnunun Faydaları;

 • Yoğun geçen iş tempolarının sonunda yorgunluğu alarak mevcut yara ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlar.
 • Kan şekeri üzerinde var olan üst düzey etkileri, şeker hastalarının oldukça işine gelmektedir. Kuşburnunun faydaları, zararları ve besin değeri, yazımızın devamındadır.
 • 100 gram kuşburnu içerisinde 1300 gram C Vitamini bulunmaktadır. C vitamini, hafif olan solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle, kuşburnunun faydaları denildiğinde akla ilk olarak soğuk algınlığı şifası gelmelidir.
 • Kuşburnu besin değeri içerisinde Kolesterol değeri neredeyse sıfırdır. Bu nedenle birçok kişinin mücadele etmek zorunda kaldığı Kolesterol bu biki sayesinde kolay bir şekilde tedavi edilebilir hale gelmektedir.
 • Kuşburnunun faydaları, olarak bir diğer önemli özellik de Kuşburnu çayının faydaları dır. Özellikle kanser hastaları kuşburnu çayını tüketmelidirler. Kuşburnu çayının faydaları denildiğinde diğer bir önemli şifası ise diz kapak ağrılarına birebir olup, diz kapağı sıvı kaybını durdurur.
 • Tüketimi genel olarak reçel, suda kaynatma ve marmelat olan Kuşburnu, antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı da üst düzey bir etki meydana getirmektedir.
 • Kuşburnunun faydaları daha çok böbrek hastaları tarafından hissedilmektedir. Böbrekte hissedilen ağrı ve sancıları büyük oranda azaltan bu bitki kabızlık ve ishal gibi birçok rahatsızlığı da kısa sürede sona erdirmektedir.

Kuşburnu Zararları

Aslında faydalarına birçok madde daha ekleyebileceğimiz bu bitkinin bazı yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır.

 1. Tüketiminde aşırıya kaçınılması durumunda böbreklerde faydadan ziyade taş oluşumuna neden olduğu görülmüştür.
 2. Hassas bir vücut yapısına sahip olan kişilerde alerjik belirtiler gösterebilir.
 3. Hamilelik ya da gebelik döneminde bebeğin gelişimine, süt üretimine bazı olumsuz etkileri bulunabilir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü oldukça önemli olduğunu dile getirebiliriz.

Kuşburnu Besin Değeri

Kuşburnu besin değeri açısından oldukça zengindir. Özellikle de Vitamin A ve Vitamin C açısından zengin değere sahiptir. Kuşburnu, yüksek C vitamini sayesinde nezle ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarına şifa kaynağıdır.

Kuşburnu besin değeri tablosu:

Besin Değeri Adı  1 Adet Değeri 100 gr. Değeri
1) Karbonhidrat (g) : 1,15 38,22
2) Protein (g) : 0,05 1,6
3) Yağ (g) : 0,01 0,34
4) Lif (g) : 0,18 6
5) Kolesterol (mg) :  0 0
6) Sodyum (mg) : 0,12 4
7) Demir (mg) : 0,03 1,06
8) Kalsiyum  (mg) : 5,07 169
9) Potasyum  (mg) : 12,87 429
10 Vitamin A (iu) : 130,35 4345
11) Vitamin C  (mg) : 12,78 1,06