Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bilgelik Öyküler; Öğrenmenin Esası

243

Genç bir adam, değerli taşlara ilgi duyduğu için ve mücevher ustası olmaya karar vermiş . ”Bu mesleği yapacaksam, iyi bir mücevher ustası olmalıyım,” diye düşünmüş ve ülkedeki en iyi mücevher ustası aramaya başlamış. Sonunda bulmuş, yanına gitmiş. Bir süre bekledikten sonra usta tarafından kabul edilmiş.

”Anlat, dinliyorum,” demiş usta. Genç adam, taşlara ilgi duyduğunu ve iyi bir mücevher ustası olmaya kkarar verdiğini heyecanla anlatmış. Yaşlı usta sesini çıkartmadan genç adamı dinlemiş,, sözleri bitince de ona bir taş uzatmış…

”Bu bir yeşim taşıdır,” dedikten sonra, genç adamın avucuna taşı bırakmış ve avucunu kapatmış.

”Avucunu aynen böyle kapalı tut ve bir yıl boyunca hiç açma. Bir yıl sonra tekrar gel. Haydi şimdi güle güle,” demiş ve şaşkın genç, adamı öylece bırakıp kalkmış, sonrada odadan çıkmış. Genç adam evine dönmüş, kendisini merakla bekleyen annesiyle babasına neler olduğunu anlatmış. Anlattıkça da kendisine çok anlamsız gelen bu hareketi ve soğuk konuşması nedeniyle ustaya olan öfkesi gittikçe artıyormuş.

Günler geçmeye başlamış. Genç adam sürekli söyleniyor, ama avucunu hiç açmıyormuş. ”Nasıl böyle budalaca bir şey yapmamı ister” Bir de ülkenin en  iyi mücevher ustası olacak. Bu saçmalığa bir boyunca nasıl katlanacağım, böyle bir eziyetle nasıl yaşarım? Bu ne biçim ustalık… Ustalık kaprisi yapacaksa, bari başından yapmasaydı…”

Devamlı söyleniyor, her önüne gelene ustadan yakınıyor, ama avucunu hiç açmıyormuş. Avucu kapalı uyuyor, bütün işlerini diğer eli ile yapıyormuş ve bu duruma giderek alışmaya, diğer elini çok rahat kullanmaya başlamış. Uyurken de yanlışlıkla avucu açılıp taş düşmesin diye hep yarı uyanıkmış.

Böylece bir yıl geçmiş. Her günü zorluklarla dolu, her gecesi de yarım uykuyla yaşanmış bir yılı tamamlamış ve o gün gelmiş. Genç adam tam bir yıl sonra büyük ustanın karşısına çıkmış. Usta bir süre bekledikten sonra yanına gelince, genç adam ne kadar saçma bulursa bulsun, bu sınavı başarıyla tamamlamış olmanın verdiği gururla elini uzatmış, avucunu açmış: ”İşte taşın,” demiş. ”Bir yıl boyunca avucumda taşıdım, şimdi ise ne yapacağım?” Yaşlı usta sakin bir sesle cevap vermiş: ”Şimdi sana bir başka taş vereceğim, onuda aynı şekilde bir yıl boyunca avucunda taşıyacaksın.”

Bu söz üzerine genç adam sükûnetini kaybetmiş, bağırıp çağırmaya başlamış. Yaşlı ustayı bunaklıkla, delilikle suçlamış. Mücevher ustalığını öğrenmek isteyen genç bir insana böyle eziyet ettiği için, hasta olduğunu bağıra çağıra söylemiş. Genç adam bağırıp çağırırken, yaşlı usta ona hissettirmeden bir taşı avucuna sıkıştırmış. Öfkeden yüzü kıpkırmızı genç adam, bir yandan bağırıp çağırırken avucundaki taşı hissetmiş. Durmuş, taşı biraz daha sıkmış ve heyecanla konuşmuş:

”Bu taş, yeşim taşı değil usta!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.