Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bıçak Yarasına İlk Müdahale ve Yaraya Ne İyi Gelir?

279

Bıçak Yarası Nasıl Geçer

Bıçak nedeni ile deri üzerinde hafif yaralanmalar olabildiği gibi bazı durumlarda oldukça derin ve kanamalı durumlarda meydana gelebilmekte. Kurban Bayramı arifesinde olduğumuz şu günlerde meydana gelebilecek yaralanma ve genel olaylara nasıl müdahale edilmesi gerektiğinden bahsederek bilinçlenmelerin yolunu açmak istiyoruz. Bıçak Yarası yetişkinlerin maruz kalabildiği gibi dikkat edilmemesi durumunda sıklıkla çocukların da maruz olabildiğini görüyoruz. Yara durumlarının nasıl meydana geldiğini bir kenara bırakarak Bıçak Yarasına İlk Müdahale nasıl olmalı ve aşamaları şu şekildedir:

Yaraya İlk Müdahale Nasıl Yapılmalıdır?

  • Bıçak yarasına ilk müdahale yaranın bulunduğu alana sert baskı kurarak kanamanın durdurulması sağlanmalıdır.
  • Hafif çaplı yaralarda sargı bezleri gibi materyaller işinizi kolaylaştırırken kemiği tehdit eden kesiklerde işlemler bazen oldukça sıkıntılı olabilmekte.
  • Kanın durması ile beraber kişiler önce yaranın bulunduğu bölgede temizlik yapması gerekmektedir.
  • Daha önce kullanılmamış ve temiz olan bir cımbız yardımı ile yara etrafında bulunan maddeler ve kesiğe neden olan unsurlar temizlenmelidir.
  • Bu aşamada temizlik için alkol kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Soğuk su ve sabun ile 5 dakika boyunca yaralı bölgeyi yıkamanız temizlik için yeterli olacaktır.

Bıçak Yarasına İlk Müdahale sırasında kesik türünün şiddeti ve boyutuna bakılmadan doğrudan bir acil servise giderek tetanoz aşısı yaptırılmalıdır. İlaçlı tedavinin mümkün olmadığı bu yaralanma türü yaranın genişliği ve şiddetine göre dikiş yolu ile tedavi edilebilmektedir. Dikiş gerektirmeyen bölgeler genellikle uzman kişilerce sarılarak iyileşmeye bırakılmaktadır.

Bıçak Yarası Nasıl Geçer?

BIÇAK YARASINA BİTKİSEL KÜR!
Bıçak Yarasına İlk Müdahale yapıldıktan sonra eğer yaranız zor iyileşecek bir yara veya iyileşme sürecini hızlandırmak istiyorsanız karabaş otu kürü tam size göredir. 1 su bardağından hafif fazla klorsuz suyu 2-3 dakika kaynatın. Kaynama işleminden sonra suyu ateşten indirin. Daha sonra kurutulmuş karabaş otu bitkisinin başaklarından 6-7 adedini kaynayan suyun içerisine atın ve 7 dakika bekletin. Yedinci dakikadan sonra kürü süzün ve kalan su ile yaranızı ve çevresini ıslatın. Islattığınız yer kuruduktan sonra tekrar ıslatın ve bu işlemi 7-8 defa tekrar edin. Eğer kür sıcak gelirse hafif ılımasını bekleyin. Bu işlemi günde iki defa yapabilirsiniz.
Acil Şifalar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.