Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bergamot Faydaları? Bergamot Yağı Mucizevi Etkileri

276

Bergamot Bitkisi ve Bergamot Yağı Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda bergamot yağı faydaları, bergamot bitkisi ve bergamot yağı nasıl kullanılır gibi sorularınızı anlattık. Turunçgiller ailesi içerisinde yer alan Bergamot son zamanlarda ülkemizde yetişmeye başlayan nadide bitkiler arasında yer almaktadır. Ana vatanı Hindistan olan Bergamot halk arasında da Bey Armudu olarak bilinmektedir.

Bergamot kullanım alanları son zamanlarda çay yapımı alanında gördüğümüz bitki daha çok hoş kokusu ve aroması ile tercih edilmektedir.

Stresli bir hayata sahip olan kişiler için önerilen bergamot rahatlatıcı etkisi ile beraber dinlendirici ve kas gevşeticidir. Aynı zamanda uyku düzeninin düzenlenmesi gibi birçok konularda olumlu etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sadece çay olarak düşünülmemesi gerek. Bergamot, kabukları aracılığı ile bergamot reçeli yapılması durumunda da böbreklerin düzenli ve fonksiyonel çalışmasına da büyük katkı sağlamaktadır.

Özellikle kış dönemlerinde hastalıklarla karşı karşıya gelmek istemeyen kişiler, bitki çayları içerisine ilave etmelidirler. Bergamot bağışıklık sistemlerinin de güçlenmesine neden olabilmektedir. Bitki çayları aracılığı ile kış ayları daha sakin ve sağlıklı bir şekilde geçmesine olanak sağlayacaktır. Birazdan anlatımını yapacağımız, bergamot yağı, özelliği de cilt üzerinde etkilidir. Cilt de meydana gelen tüm ısırık, kızarıklık, sivilce ve iltihap gibi sorunlarında büyük bir etki gösterebilmektedir.

Bergamot Yağının Kullanımı

Bir meyve türü olarak belirtilen Bergamot, yenilmeye uygun bir yapıda olmamasından dolayı genellikle bitkisel sağlık ve rehabilitasyon ürünleri içerisinde kullanılmaktadır. Son zamanlarda aroma etkisi nedeni ile kozmetik sektörü içerisinde de yerini almıştır. Bergamot birçok deodorant çeşidinin tasarlanmasında da büyük bir etken olarak görüldüğü de tespit edilmiştir.

Psikolojik etmenlerden kaynaklı sorunlar için verilen antidepresan ilaçları kullanmak istemeyen kişiler için ise bergamot yağı büyük bir nimettir. Bergamot yağı, kan şekeri başta olmak üzere vücut içerisinde birçok noktanın düzenli bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. Bu nedeni ile huzur ve tazelik dolu bir ruh halinin ortaya çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

İlaç tedavilerinin yeterli gelmediği anlarda sağlık sorunlarını giderebilmek için su ile beraber karıştırılıp banyo sırasında ten ile buluşturulabilir. Bu durumunda mantar, varis, cilt lekeleri ve mikrobik birçok bakterinin de temizlenmesine olanak sağlamaktadır. Bergamot yağı, sinir, gerginlik, ve stres konularında da gösterdiği olumlu etkiler ile, uyku düzeninin de düzenlenmesine olanak sağlayacaktır.

Bergamot yağı ve bergamot bitkisinin metabolizma üzerindeki etkileri saymakla bitmez. En önemli etkilerinden birisi de migren, sinüzit ve yüksek ateş gibi durumlarında uyarıcı etkiler göstermesidir. Bu nedeni ile tam koruma sağladığı tespit edilmiştir. Düzenli kullanımlar sonucunda sindirim sisteminde meydana getirdiği düzenlemeler yüksek kilolu kişiler için büyük bir fırsat olarak da görülmektedir.

Bergamot Nasıl Kullanılır

Bu konuda bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz. Bergamot hassas bir meyve olması nedeni ile güneş ışığından nefret etmektedir. Güneş ışığı, zehirli etkiler oluşturabilmesi nedeni ile muhafaza durumunun nemli alanlar üzerinde olmasını önermekteyiz. Cilt üzerine yapılan bakım durumunda da birkaç saat güneş ışığına çıkmamanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.