Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bebeklerde Sünnet? Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

325

Bebeklerde Sünnet? Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

Birçok uzmana göre 12. aya kadar yapılması gereken sünnet ile ilgili tartışmalar halen devam etmektedir. Birçok ailenin erkek çocukları için 2-6 yaş aralığını seçmesi artık önerilmediği gibi ileri yaşlarda birçok olumsuzluğun meydana getirebileceği ifade edilmekte. Erken dönemde sünnet hem kolay hem de psikolojik olarak hatırlanmayan bir durum olarak gösterilmekte. Sünnet Ne Zaman Yapılmalı sorusuna uzmanların verdiği yanıtlar yazımızın devamında yer alacaktır.

Uygun yöntemin bulunması durumunda her yaş grubundaki erkek çocuklara uygulanabilen sünnet, daha çok erken dönemlerde yapılması önerilmektedir. Sünnet Ne Zaman Yapılmalı sorusuna genellikle 1 yaş grubunun önerildiği, 4 ve 5. yaş aralığındaki çocuklar için kesinlikle önerilmediğini görüyoruz.

Bunun sebebi ise bu yaş grubunda edinilen ya da kazanılan durumların çocuklar üzerinde büyük etkiler ve sorunlar meydana getiriyor oluşudur. Bu döneme kadar yapılmayan sünnet için 7 yaşa kadar beklenilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ilk 30 gün içerisinde yapılabiliyorsa ailelere bu dönemin uygunluğunu dile getirmektedirler.

  • Sünnet Ne Zaman Yapılmalı sorusu aslında doğumun ilk günlerinde de olabilir fakat bu durum hem annenin hem de bebeğin daha fazla yorulmasına neden olmaktadır.

Uzmanlar, hem anne hem de bebeğin biraz dinlenip kendisini toparlayabilmesi için en azından 2, 3 hafta gibi bir bekleme süresinin olması gerektiğini belirtmekteler. Yukarıda belirttiğimiz gibi kesinlikle 4. ve 5. yaşlarında sünnet yaptırmıyor, psikolojik gelişimin tamamlanması adına 7. yaşa gelene kadar bekliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.