Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bebeklerde Konak Neden Olur? En Etkili Konak Tedavisi Nelerdir?

301

Konak Nedir?

Bebeklerin baş kısmında saç derisinde meydana gelen sarı tonları renklerinde kabuklaşmış deri döküntülerine konak adı verilmektedir. Genellikle yeni doğanlarda rastlanan konak 1 yaşına kadar da görülebilmektedir. Bebeğin banyo yapması ile birlikte dökülen konak sadece baş kısmında değil tüylerin olduğu farklı bölgelerde de görülebilir. Bebeklerde kaşlarda konak rahatsızlığına da rastlanabilir.

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Bebeklerin vücudundaki bir takım değişimler sonucu ortaya çıkan konağın asıl nedeni bilinmemektedir. Kabuklaşarak dökülen bu tabaka zararsız olduğundan dolayı çoğu ailenin dikkatini çekmez. Herhangi bir kaşıntıya neden olmayan konak, zaman içerisinde kızarıklıklara neden olabilir. Kalınlaşarak kulaklara, kaşlara ve vücudun çeşitli bölgelerine de yayılabilir. Bu yayılma ise seboreik dermatit olarak adlandırılmaktadır.

Konak kaşıntıya neden olmayan bir durum olmasına rağmen bebeğinin ellerini sürekli başına götürmesinden aileler şüphelenebilir. Şüphelenen ailelerde ‘’Bebeklerde konak kaşıntı yapar mı?’’ sorusu akıllara gelmektedir. Eğer bebeğinizin başındaki konaklar kalınlaşmış iseve deriye yapışmışsa ve siz uzun süredir bebeğinizin başındaki konakları temizlememiş iseniz bir süre sonra bebeğiniz kaşınmaya başlayacaktır. Bu nedenle de bebeğinizin baş temizliğine dikkat ederek konağı geçirmek için tedavi yolları denemelisiniz.

Bebeklerde Konak Nasıl Geçer?

Konak rahatsızlığı bebeklerde görülmeye başladıktan sonraki 3 ay içerisinde kendi kendine kaybolan bir durumdur. Ancak bu süreyi aşan konak durumunda aileler çeşitli yöntemlere başvurarak bebeklerini tedavi etmeye çalışabilirler. Hatta bunun için piyasa üzerinde bebeklerde konak şampuanı gibi veya konak tarağı çeşitlerini kullanabilirler.

Bebeğin baş kısmında kuruyan ve kabuk halini alan konağın geçmesini sağlamak için düzenli bir şekilde temizliğinin yapılması gerekir. Temizlik öncesinde ise mutlaka konaklı kısımların deriden kolay ayrılması için bebek yağı ve vazelin gibi ürünler ile ovalanması daha kısa sürede konakların çıkmasını sağlayacaktır. Eğer bu tür ürünler kullanılmadan saç derisindeki konaklı kısımlar soyularak çıkarılmaya çalışılırsa saç derisi enfeksiyon kapabilir. Konak nasıl geçer kadınlar kulübü cevaplarına göre pek çok anne konaklı bölgeyi eczanelerde özel olarak satılan konak şampuanları ile geçirdiğini söylemiştir. Ayrıca bazı anneler ise 2 güne bir banyo yaptırdığını ve banyo sonrasında saf zeytinyağı sürdüğünü ve bir süre bekledikten sonra yavaş ve narince bebek konak tarağı ile taradığını ifade etmiştir.

Bebeklerde Konak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde konak görülmesi halinde temizlikten önce konakların yumuşatılması işlemini atlamamanız gerekir. Vazelin ya da bebek yağı ile yumuşayan konak nasıl temizlenir kadınlar kulübü cevaplarına bakıldığında pek çok annenin konaklı kısmı banyo esnasında yumuşak bir bezle ve oval hareketlerle temizlediğini öğrenebilirsiniz. Banyo sırasında yavaş yavaş temizlemek bebeğinizin canını acıtmadığı gibi daha kısa sürede ve daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Banyo öncesinde konaklı bölgeyi temizlemek isteyen anneler yumuşak uçlu bir tarak yardımıyla önceden yumuşatılmış konaklı kısımları hafif bir şekilde tarayabilir. Bu yöntem saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bebeklerde konak tedavisi karbonat ile de yapılmaktadır. Karbonatın su ile karıştırılarak konaklı kısma hafifçe sürülmesi gerekir. 5 dakika kadar bekledikten sonra konaklar kendiliğinden kalkar ve elinizle masaj yaptığınızda dağılacaktır. Yetişkinlerde konak tedavisi için bebeklerde kullanılan yöntemler geçerlidir. Ancak bir doktora başvurmak ve şampuan değişikliği yapmak daha doğru sonuçlar verecektir.

Konak Neden Olur? En Etkili Konak Tedavisi Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.