Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bebeklerde Kilo Problemi

276

Bebek Boy Kilo

Bebeklerde kilo problemi, yetişkinlerdeki kilo problemlerinden biraz daha farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetişkinlerdeki kilo problemi fazla kilolardan arınma üzerine kuruluyken bebeklerde kilo problemi ise bebeğin ideal kilosuna ulaşamaması ve sağlık açısından fazla zayıf kalması üzerinedir. Bu gibi durumlarda yeterli kilo alamamış olan bebeklerin kilosu düzenli olarak takip edilmeli ve istikrarsız bir gidiş tespit edildiğinde anında bir hekime başvurulmalıdır. Peki bu kilo problemi nasıl oluşur? İşte cevabı!

Bebeklerde Kilo Problemi Neden Oluşur?

Bebeklerde kilo problemi, ruhsal veya fiziksel sebeplerden meydana gelebilmektedir. Bu durumda bebeğin beslenmesi sırasında yorgun veya uykulu olması dahi etkilidir diyebiliriz. Emzirmenin yanlış yapılması ve bebeğin anne sütünden mahrum kalması, herhangi bir hastalığının olması ve buna bağlı iştahsızlık, herhangi bir mide veya bağırsak hastalığına sahip olması bebekte bu gibi problemlerin doğabilmesine neden olabilmektedir. Bunun dışında annelerde lohusalık depresyonuna bağlı olarak bebeğine yeterli özeni gösteremediği taktirde bebekte kilo alamama problemi baş gösterebilmektedir. Tüm bu durumlar haricinde bebekte, kistik fibroz, kalp hastalığı, çölyak hastalığı veya bir endokrin bozukluğu durumunda da bu gibi problemler kendini göstermektedir. Bu nedenle bebekte rastlanan bu problem sonucunda mutlaka doktora başvurup erken teşhis konulması sağlanmalıdır.

Bebeklerde Kilo Alımı

Bebeklerde kilo problemi için ne gibi çözümler üretilmelidir ?

Bebeklerde kilo problemi, istikrarlı bir şekilde devam ediyor veya problem artarak sürüyorsa ilk yapılması gereken bir hekimin bebeği tedavi etmesi gerekmektedir. Bu durumda hekim ilk olarak bebeği fiziksel olarak muayene eder ve bir sağlık problemi olup olmadığının tanısını koyar. Buna bağlı olarak bebekte belirgin bir problem yoksa, bu durumda ruhsal açıdan gelişimini inceleme altına alır. Doktor, tanı sırasında bebekten kan, idrar ve kalori alımı gibi testler isteyebilir ve bu sayede bebeğin emzirilmesinin yeterli olup olmadığını anlamaya çalışır. Tüm bu tanıların sonucunda eğer bebeklerde kilo alma problemi bulunuyorsa, yüksek kalorili besinlerle beslenmesi öngörülür. Bu gibi gıdalara da yumurta, avokado, tam buğday ekmeği, makarna, krep  ve patates püresi gibi besinler denenir.

Kaç Kilo Olmalı? Bebek Boy Kilo Tablosu

Kız Bebek Aylık Boy Kilo Tablosu

Erkek Bebek Aylık Boy Kilo Tablosu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.