Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

257

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar birçok bebeğin ölümüne neden olan bu uyuşmazlığı, günümüz tedavi yöntemleri sayesinde olduğunca azaltılmış, kontrol altına alınmıştır. Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı annelerin negatif, babaların ise pozitif kan grubuna sahip olmaları durumunda meydana gelmektedir. Genellikle ikinci ya da üçüncü çocuklarda görülen bir durumdur. Bu durum bebeklerde kan yetmezliği, kalp rahatsızlığı , kalp yetmezliği gibi sorunların görülmesine, bebeklerin büyük oranda ölümlerine sebep olan bir durum olarak görülmektedir.

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Nedenleri

bebeklerde kan uyuşmazlığıBebeklerde kan uyuşmazlığının temel nedeni anne ile bebek arasındaki kan uyumunun negatif olmasından dolayıdır. Negatiflik etkisini bebek dolaşımı üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, savunma duvarların kısa sürede yıkıldığını belirtmişlerdir. Ayrıca uzmanlar, bebeklerin kendi içlerinde bir savaş mücadelesi verdiklerini ifade etmiştir. Genelde bebek sarılığının araştırılması ile ortaya çıkan bu durum erken fark edilebilir ise önlenebilir bir hale gelmektedir. Uyuşmazlık durumunu genellikle akraba evliliği ile karıştıran kişiler bu durumun kan grupları nedeni ile meydana geldiğini bilememektedir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Her rahatsızlıkta olduğu gibi kan uyuşmazlığı gibi sorunlarda da  erken tanı oldukça önemlidir. Bebek anne karnında ya da doğduğu ilk andan itibaren vücudundaki kan pozitif kan ile değiştirilmektedir. Bu gibi tedavi yöntemler ile bebeğin durumunu kontrol altına alan uzmanlar, uyuşmazlık sorununu son birkaç yılda ciddi çözümler getirerek tedavi etmektedir. Pozitif ve Negatif kan grubuna sahip kişilerin bebek planlaması yapmadan önce doktor kontrolünden geçmeleri oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.