Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

306

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen huysuzluk, ateş, kızarıklık öksürük bazı durumların belirtisi olabilmektedir. Uzmanlar bu gibi belirtilerin genellikle bebeklerde diş çıkarma ile ilgili olduğunu belirtmektedirler. Uzmanlar diş çıkarma süreci içerisinde meydana gelebilecek sıkıntılar hakkında anne ve babalara bilgiler vermektedir. Annelerin ve babaların dikkatli davranmaları için uyarılarda bulunmaktadır. Oldukça hassas olan bu dönem her bebekte değişik belirtiler meydana getirse de yaşanılan sıkıntıların bir kısmı ortak olduğunu belirtmektedirler.

Sıklıkla diş etlerinde görülen kanamalar, bebeklerde huzursuzluğa neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, içerisinde ilk aşamanın baskıya uğrayan diş etlerinde meydana geldiğini söyleyebiliriz.  Yaşanılan sorunlar ile beraber gelen huysuzluk mutsuzluk durumları da bebeklerin bu dönem içerisinde rahatsızlık duymalarına neden olmakta.

Bu süreç içerisinde bebeklerde görülen iştahsızlık durumları anneleri rahatsız etse de meydana gelen durumun geçici olduğundan çıkan dişlerle beraber bebeklerdeki iştah durumlarının yerine gelebileceğinden bahsedebiliriz. Bebeklerde diş çıkarma içerisinde görülebilecek en olumsuz durumlardan birisi de ishal olarak gösterilmekte. Bu gibi sorunların meydana gelmesi durumunda uzman desteği alınması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bir çok bebekte bazı durumlar ortak olarak görülmektedir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri içerisinde birçok bebekte ortak olarak görülen ısırmaya olan meyilim diş etlerindeki kaşınmadan meydana geldiğinden dolayıdır. Sıklıkla görülen ateş, bu dönem içerisinde gereğinden fazla bir hal alıyorsa kesinlikle dikkat edilmeli ve başka hastalıklara karşı önlem oluşturmak adına kontrollerden geçirilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bebeklerde genellikle ilk olarak ön dişler ya tek yada 2 si birlikte çıkar. Daha sonra kesici dişleri veya ilk azı dişleri çıkmaktadır. Üçüncü olarak köpek dişleri ve ikinci azı dişleri çıkmaktadır.

Özetle Bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunlardır;

  1. Daha fazla ısırma,
  2. Salya akıtma,
  3. Ellerini, parmaklarını veya farklı nesneleri emme isteği,
  4. Damak veya diş etlerinde şişkinlik,
  5. Dikkatli bakarak kulaklarını veya saçlarını çekme veya oynama,
  6. Yemek yemeyi ret etme, iştah kaybı,
  7. Uyku uyumama, uyku zorluğudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.