Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bebek Alt Bakımı? Bebek Alt Temizliği?

273

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Bebeğinizin Alt Değişimi

Tek kullanımlık bebek bezleri veya atılabilir bez, kullanarak bebeğinizin altını sarabilirsiniz. Bezler yıkanabilir veya size uygun atılabilir bebek bezi kullanabilirsiniz. Atılabilir bezler çeşitli büyüklüklerde ve tarzlardadır ve kolay olmasına rağmen çok pahalı olabilir. Ayrıca üzerindeki kullanma talimatına göre atılmalıdır.

Atılabilir bezlerde genellikle bezin yerin de kalmasını sağlayan bantlar vardır. İlk doğduğunda bezin bebeğinizin göbek bağının altında kalmasına dikkat edilmelidir.

Bezler genellikle naylon külot veya naylon paketleyiciler ile kullanılır. Kumaşın türü, bezin büyüklüğü, külotların tarzı ve naylonun kalitesi açısından çok çeşit bulabilirsiniz.

Bezlerin iğneler veya naylon paketleyiciler ile yerinde tutulması gerekir. Bezin ve naylon paketleyicilerin ya da naylon külotların uygulama yaptıkça bezleri katlayıp kullanmak konusunda beceriniz artacaktır. Doğum eğitimciniz, hemşireniz veya yakınlarınız size bebeğinizin altını bezlemeyi ve kaç adet bez almanız/kullanmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

Atılabilir, yani hazır bez kullanacak ve önceden alıp en az 2 ay bez almayayım diyerek, stok yapmak isteyenlerdenseniz sakın bütün bezleri aynı boyda(numarada) almayınız. Bu konuda bizlerin tavsiyesi en az 100-150 adet 1 numara yeni doğan bebek bezi alabilirsiniz. Ek olarak en az 100-150 adet 2 numara bebek bezi alırsanız yaklaşık olarak sizlere 7 hafta yetecektir.

Bebeğinizin Altını Bağlamak

Bebeğinizin altını bağlamadan önce, bebek bakım örtüsü, saf zeytinyağı, pamuklu temizleme mendili, biraz ılık su(1-2 su bardağı), çöpleriniz için bir adet atık poşeti ve her ihtimale karşı bir iki adet altlık, bir iki adet çorap, bir iki adet de üstlük hazırlamanız gerekmektedir. Malzemeleri hazır ettikten sonra öncelikle bebeğinizin altına temizlik örtüsünü serin, örtünün üzerine bebeğinizi yatırın ve alt bölgesinde bulunan kıyafetlerini çıkartın.

Daha sonra bağlı olan bezini çıkartın ve pamuklu temizleme mendilini  hafifçe suya batırarak bebeğin altını iyice temizleyin, sakına bir şey olur endişesi ile hareket etmeyin. Kurulama işlemini de yaptıktan sonra güzelce bebeğinizin altını yağlayın, burada cömert davranabilirsiniz ve isteğinize göre bebeğinizin bütün vücudunu yağlayabilir siniz. Saf zeytinyağının bebeğe zararı yok yararı çoktur. Daha sonra altını yeni bezi ile kapatın ve üzerini giydirin. Üzerini giydirdikten sonra 10 dakika sağ göğsünüzden 10 dakikada sol göğsünüzden emzirin ve bebeğinizi göğsünüze yatırın 10 dakikada sırtını tıpışlayın. Şimdi içiniz rahat etsin bebeğiniz oldukça mutlu olacak hatta saatlerce uyuyacaktır. Sağlıklı günlere.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.