Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Balayı Tatil Önerileri: Assos Gezi Rehberi

247

Assos Gezi Rehberi

Bahar ayının gelmesi ile evlilik sezonların kapısı açılmış olup birçok gencin planlar yapmasına da olanak sağlamıştır. Balayı, evliliklerin en önemli parçaları arasında yer alarak sıradanlıktan ve bilinen yerlerden uzak durularak planlanılması gerekmektedir. Bu yazımızda Balayı tatil önerileri, kıvamında Assos tanıtımı yaparak bilgi edinmenize olanak sağlayacağız.

Edremit Körfezi içerisinde yer alan ve Midilli adasının tam karşısında bulunarak doğal güzelliğin yeniden anlam bulmasına olanak sağlayan Assos, antik şehir özelliği ile her yıl nadide sayıda turist ile misafirliklerin kapısını açıyor. Saf güzelliği ve antik yapısı ile yıllardan beri turistlerin dikkatini çeken bölge adeta açık hava müze olma özeliğine sahip. Yöresel halkın saf ve temiz halleri ve misafirperverlikleri  turistlerin ayrılırken hüzün yaşamasına neden olmaktadır. Assos’ ta nerelere gidileceği ve nerelerde kalınacağı ile ilgili bilgiler;

Assos Antik Kenti

Milattan önceye kadar dayanan bu antik şehir, Osmanlı zamanına kadar aktif olarak kullanılan bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı’nın bölgeye gelmesi ile beraber yerleşim dağ merkezilerine çekilmesi ile günümüzdeki Behramkale’da oluşmuştur. Bölgenin koruma altına alınabilinmesi ile ilgili çalışmalar oluşturulmaya çalışılmıştır. Antik kent içerisinde bulunan birçok taş yapı ve mezarlar, halen ilgi odağı olarak görülmektedir. Assos Antik kenti bölgenin gezi alanları içerisinde ilk sırada yer almaktadır.

Athena Tapınağı

Zeun’un kızı Athena için yaptırdığı tapınak olarak anlatılan Athena Tapınağı, milattan önce 6. yüzyılda tamamlanmış tır. Oldukça kritik bir mevki üzerine konuşlandırılmıştır. Tapınak, hem denize, hem de yaşam alanlarına hakim olacak şekilde tasarlanılmıştır. Halen, tasarımı ile bugün bile oldukça şaşırmamıza neden olmaktadır.

Assos, balayı tatil önerileri için en ideal bölge olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bölge içerisinde onlarca otel, pansiyon ve moteller bulunmaktadır. Kadırga koyunca bulunan oteller, birçok açıdan standartların üzerinde olup oldukça uygun fiyatlar sunması nedeni ile tatilcilerin ve çiftlerin dikkatlerini çekmeyi başarmıştır. Bölgeye has yiyecekler, köy pazarlarından temin edilebilmektedir. En güzel doğa gezilerinin ve romantik sahil ve çarşı yürüyüşlerinin de yapılabileceği kent olarak gözümüze çarpmaktadır.

Assos Gezi Rehberi Resimli

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.