Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Bademin Faydaları Zararları ve Besin Değeri

252

Badem, gülgiller familyasının alt familyasından gelen bir meyvedir. Ağaçta meyve olarak yetişen badem, şeftali meyvesinin çekirdeğinde de bulunmasıyla bilinmektedir. Genellikle Asya bölgesinde yetişen bitkinin çiçekleri genel olarak beyaz ve açık pembe renklerdedir. Bunun dışında Akdeniz Bölgesi’ nde Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün’de yetiştiği de bilinen badem, eski çağlardan itibaren tüketilmekte ve sağlığa çok faydalı olmasıyla bilinmektedir. Peki bademin insan sağlığına faydaları nelerdir? İşte cevabı!

Bademin Faydaları | Bademin Yararları

Vitamin ve Mineral Kaynağı!

Badem, az miktarda protein, demir ve kalsiyum ile yüksek oranda yağ içermektedir. Cilde ve saçlara da iyi geldiği bilinen bitkinin E vitamini bakımından da oldukça zengin olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Yeteri kadar karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko ile A, B, C ve E vitamini bulundurması bademi insan sağlığına en faydalı yemişlerden biri yapmıştır.

Tüm bunlara bağlı olarak bağışıklık sistemini de güçlendiren badem, en iyi antioksidanlardan biri olmakla birlikte immün sistemini desteklemesiyle de oldukça faydalı rol oynamaktadır. Safra taşı oluşumunun önüne geçen bitkinin, tüketimi sonucunda safra taşlarının oluşma riskini %25 düşürdüğü uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Aynı zamanda diyet yapanlar için de vazgeçilmez yemişlerden olacak olan badem, içeriğinde bulunan doymamış yağın vücuda girmesiyle metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Tok tutma özelliğiyle iştahı kesmesi sonucunda yağ yakımı hızlanmakta ve kilo verme süreci hızlanmaktadır.

Badem, kış aylarında hastalıklardan korumasıyla da önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, hem gündelik hastalıklardan hem de koroner ve kalp hastalıklarından korumada başarılı olan bademin tüketiminin herkese faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda kolesterol düşürücü özelliği de bulunan badem, diyabet ve kardiovasküler hastalıklar için de yoğun koruma sağlamaktadır.

Uzmanlar, günde 10-15 adet badem tüketiminin insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu ancak aşırıya kaçılmaması gerektiği üzerinde durmaktadırlar. Bu yemişle ilgili yapılan araştırmaların tamamında içerisindeki vitamin, mineral ve doymamış yağ oranı fazlalığının insan sağlığında birçok tehlikenin önüne geçilebileceği birçok araştırma sonucunda ispatlanmış ve doktorlar tarafından da bazı hastalıklarla mücadelede kullanılmaya başlandığı tespit edilmiştir.

Badem Yağının Faydaları | Badem Yağının Yararları

Kozmetik ürünleri ve cilt için vazgeçilmez!

Badem yağının faydaları başında tabi ki de cilde olan faydası gelmektedir.

 • Badem yağı cilt üzerinde oluşan tahrişlere birebirdir.
 • Badem yağının faydaları arasında diğer bir madde ise A Vitamini, B vitamini ve E Vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı cilt üzerinde bulunun iltihaplara, kırışıklıklara, lekelenmelere, göz kenarında oluşan cilt problemlere, ölü cilt hücrelerinin canlanmasına şifa kaynağıdır.
 • Badem yağı pratik bilgiler içinde birebirdir. Özellikle makyaj temizliğinde tercih edilebilir. Pamuk eşliğinde bir, iki damla badem yağ ile makyaj temizliğinde, hem makyajınızı temizlerken aynı zamanda, da cilt gözeneklerinizi temizleyerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Badem yağı vitiligo, egzama, sedef vs cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bunun için Lavanta Yağı, Badem Yağı kürü şifalı olacaktır. Lavanta Yağı, Badem Yağı kürü; Lavanta yağı ile birlikte karıştırılarak cilde masaj yaparak sürerek 20 dakika bekletilmesi yeterli olacaktır.
 • Badem yağı özellikle de cildinizi ölü hücrelerden arındığı gibi gözenekleri temizler ve diğer zararlı yağlardan ve maddelerden arındırır. Bunun için Süt, Badem Yağı ve Limon kürü şifalı olacaktır. Süt, Badem Yağı ve Limon kürü; bir miktar süt, badem yağı ve limonu karıştırarak cilde 25-30 dakika bekletildiğinde etkisini göreceksinizdir.
 • Badem yağının faydalarından bir diğeri ise saç bakımına ve saç köklerine oldukça faydalıdır.  Haftada 1-2 seans saçlarınıza masaj şeklinde uygulayabilirsiniz.
 • Hem cilt çatlaklarında hemde dudak çatlaklarında faydalı bir ilaçtır.
 • Badem yağı özellikle de kirpik ve kaşları güçlendirmede ve dikleştirmede oldukça etkilidir.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Badem yağı cilde uygulanmasında dikkatli olunmalıdır. Aksi halde ciltte istenilmeyen tüylerin çıkmasına neden olabilir.[/box]

Bademin Zararları | Yan Etkileri

İçeriğinde Aşırı Miktarda Manganez içermektedir.

Badem günde 1 avuç dolusu (15-20 adet) kadar tüketilebilir. Bir avuç fazlası tüketildiğinde veya bademe alerjiniz var ise bademin zararları ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bademin zararları karşılaşmamak için aşırıya kaçmamamız gerekmektedir. Bademin zararları;

 • Diyet yapanlar badem tüketiminde oldukça dikkat etmelidirler. Badem aşırı tüketilir ise kilo alımını hızlandırır.
 • Badem içerisinde fazla miktarda E Vitamini barındırmaktadır. Aşırı tüketildiğinde Gastrointestinal sorunlarına yol açabilmektedir.


 • Yine yüksek E Vitamini içerdiğinden dolayı aşırı tüketildiğinde, mide bulanmasına, bağırsaklarda ishale, kusmaya ve baş ağrılarına neden olabilir.
 • Yüksek miktarda Manganez içerdiğinden dolayı, eğer badem aşırı tüketilir ise antibiyotik ilaçlarının, tansiyon ilaçlarının ve antipsikotik ilaçlarının görevini yapmasını engelleyebilir.
 • Badem içerisinde aşırı lif barındırmaktadır. Şişkinlik, kabızlık veya diğer benzeri bağırsak sorunları olanlar bademi dikkatli tüketmelidirler.
 • Badem tuzlu olarak tüketilmesi halinde dikkatli olunmalıdır. Aksi halde tansiyon yükselmesine sebep olabilir.

Badem Kaç Kalori? Badem Besin Değeri

Badem özellikle E Vitamini, B Vitamini ve A Vitamini  açsından zengindir.

1 Adet Badem yaklaşık olarak 1-3 gram ve 9-15 kcal(kilo kalori) gelmektedir.

Bir adet badem ve 100 gram badem besin değeri;

 Besin Değeri 1 Adet 100 gram
 1)Protein:0,3718,72
2)Karbonhidrat: 0,073,7
3)Yağ:1,0854,1
4)Lif: 0,315,18
5)Demir: 0,084,13
6)Kolesterol: 00
7)Sodyum:0,15
8)Potasyum:16,7835
9)Kalsiyum: 5250
9)Vitamin A: 0,420
9)Vitamin C: 0,020,8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.