Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Alacahöyük Nedir? Alacahöyük Nerede?

321

Alacahöyük Nerede?

Alacahöyük, Çorum iline bağlı Alaca ilçesinin 15 km kuzeybatısında bulunan Hüyük köyünde bulunan bir höyüktür.

Alacahöyük’ ü ilk tanıtan ilk kişi; 1835 yılında W.C. Hamilton olmuştur. W.C. Hamilton Alacahöyük’ ü dünyaya tanıtan ilk kişidir. Ancak Alacahöyük’ e ilk kazığın vurulması için 1907 tarihine kadar beklenmiştir. 1907 yılında Alacahöyük’ te  ilk bilimsel kazı çalışmasını Theodore Macridy Bey başlatmıştır. Ayrıca buraya gelen G.Perrot, W.Ramsey, E.Chantre gibi gezginler de önemlidir.

İlk Milli Kazımız

Macridy Bey‘ den 3 sene sonra bölgede R. C. Thompson da kazılar yapmıştır. 1926 yılında ise H. H. Von der Osten bölgenin bilimsel tanıtımını yapan kişi olmuştur. 1931 yılında Atatürk, adını kitaplardan gördüğü Alacahöyük’ te kazı yapılmasını istemiştir. Kendi cebinden 500 lira vererek bu kazıyı yaptırmıştır. Ayrıca yapılan bu kazı ilk milli arkeoloji kazımız olarak tarihteki yerini almıştır. Bu milli kazının başında Hamit Zübeyr Koşar yer almıştır.

Alacahöyük’ ün Özellikleri

1935 yılında Eski Tunç Çağı’ na ait üç tane kralın mezarı bulunmuştur. 1936 yılında da 3 kral mezarı daha bulunmuştur. Yine bu kazılarda Hitit İmparatorluğu dönemine ait bol miktarda eser ele geçirilmiştir. 1937 ve 1939 yılları arasında yapılan kazılarda ise 7 kral mezarı daha bulunmuştur. Ayrıca kazılarda bir anıtsal bina da ortaya çıkarılmıştır. Eski Tunç Çağı prens ve prenseslerin mezarlarında bulunan güneş kursları, sisturumlar, altın, gümüş ve tunç kaplı kaçaklar önemlidir. Özellikle güneş kursları hakkında yanlış bir bilgi söz konusudur. Bu eserlerin Hititlerden kaldığı zannedilmektedir ama aslında Hatti dönemine ait buluntulardır. Bahsettiğimiz güneş kursları bir çok kurumun simgesi olarak günümüzde kullanılmaktadır. Buna verilebilecek en iyi örnek Ankara Üniversitesi’ dir. Hatta bir ara Kültür Bakanlığı bile bu simgeyi kullanmıştır. Eti Bisküvileri, Hitit Seramik ve Hitit Gıda bahsedebileceğimiz diğer örneklerdir.

Bulunan diğer önemli buluntular ise 24 ayar altından yapılmış olan testicikler, maşrapalar ve takılardır. Üstelik bunlar teknik açısından oldukça ileridedir ve işçilik üst düzeyde seyretmektedir. Kazılar konusundaki en büyük tartışma Mabet Saraydır. Henüz hangi amaçla yapıldığı ve ne için kullanıldığı bilinmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.