Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Bilgi

279

Aizanoi Nerededir?

Aizanoi antik kenti günümüzde Kütahya şehir merkezine 58 kilometre uzaklıkta Çavdarhisar ilçesine bağlı bir antik kenttir. Kentin ismi rivayetlere göre Zeus‘ ın kızı su perisi Erato ile Arkadya ulularından Kral Arkas‘ın oğlundan gelmektedir.

Burada bulunan Zeus Tapınağı dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınakları‘ ndan bir tanesidir. Ayrıca ilk stadyum örneklerinden bir tanesi ve borsa binası da bulunmaktadır.

Aizanoi Antik Kenti İlk Kazı

Bu bölgedeki ilk kazılar 1926 yılında daha sonra ise 1976 yılında yapılmıştır. Roma döneminde yün, şarap ve tahıl üretimiyle zenginleşmiştir. Bizans Devleti döneminde ise bir piskoposluk şehri olarak öne çıkmıştır. Aizanoi antik kentinde bulunan Zeus tapınağı M.S. 2 yılında İmparator Hadrian döneminde yapılmaya başlanmıştır.  Tapınağın en önemli özelliği altında tonozlarla kaplı bir başka mekanın daha bulunmasıdır. Bu yapının benzeri Anadolu’da görülmemiştir. Tapınağın güney kısmında tahrip olmuş bir odeon bulunmaktadır.

Kentte bulunan bir diğer önemli yapı olan tiyatronun yaklaşık 15 bin seyirci kapasitesi bulunmaktadır. Tiyatronun hemen bitişiğinde ise stadyum bulunmaktadır. Bu stadyumun kapasitesi de 13 500’dür. İnşası 250′ li yıllara kadar devam etmiştir. Stadyumun giriş kapısında sporcuların aldığı madalyaların sergilendiği bir Şeref Köşesi yer almaktadır. Bir diğer önemli yapı ise Borsa binasıdır. Bu bina ilk yapıldığı yıllarda tahıl pazarı olarak kullanılmış 301 yılında ise İmparator Diocletian‘ ın enflasyonla baş edebilmek için malların ücret tespitlerini yaptığı yazıtlar yer almaktadır. Bu yazıtlarda takas usulleri ve fiyatlandırmalar yer almaktadır. Bu sebeple dünyanın ilk ticaret borsası da denilmektedir.

Borsa binası, Zeus Tapınağı ve Kybele Kutsal Alanı’nı birbirine bağlayan sütunlu yoldan da bahsetmek gerekmektedir. Bu yol çok sayıda heykelle süslenmiştir. Kentte ayrıca önemli bazı köprüler yer almaktadır. Bu antik köprülerin sayısı beş tanedir. Bunlarda en önemli olanı hiç kuşkusuz Penkalas Köprüsü‘ dür. Kütahya’ ya giden Roma yoluna direkt olarak geçiş sağlaması açısından, döneminde oldukça stratejiktir. Avrupalı seyyahlara göre köprünün tarihi korkuluğu 1829 yılına kadar kullanılmış günümüzde ise tekrar restore çalışmaları devam etmektedir.

Aizanoi Antik Kenti İle İlgili Görsel Galeri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.