Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Ahmet Ümit Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

298

Ahmet Ümit Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Türkiye’de Polisiye ve gerilim türünde roman üreterek alanın öncülerinden birisi olarak gösterilen Ahmet Ümit, 1960 yılında Gaziantep’de dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatını sol siyasi görüşü nedeni ile birçok farklı şekilde tamamlamak zorunda kalan yazar, Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi alanında tamamlamıştır. Profesyonel yazarlığa başlamadan önce Rusya’ya giderek komünizmi yakından tanımak istemiştir. Bu alanda çeşitli eğitimlere katılmak istemiştir. İlk olarak şiir ile edebiyat dünyasına atılan yazar şiir sayesinde siyasetten de uzak durmaya çalışmıştır.

Ahmet Ümit, ilk eserini şiir kitabı olan “Sokağın Zulası” adlı eserleri ile piyasaya giriş yapmıştır. Çevresinden şiiri bırakıp Polisiye yönelmesini isteyen kişi sayısının her geçen gün artmaktaydı. Bu yüzden “Çıplak Ayakkabılar” eserinin gün yüzüne çıkarak yazarın gerçek edebi gücünün görülmesine olanak sağladı. Polisiye alanında oldukça büyük bir eksikliği kapatan Ahmet Ümit, bu alanda eserlerini yabancı dillere çevirerek polisiye alanında büyük bir ilkin gerçekleştirilmesini de sağlamıştır. Özellikle “Sis ve Gece” romanı başta İngilizce olmak üzere Yunanca gibi dillere de çevrilmiştir.

Ahmet Ümit, profesyonel yazarlık hayatı boyunca 23 eser kaleme almıştır. Eserlerin büyük bir bölümünün polisiye olması onun bu alanda uzman olmasına neden olmuştur. Aynı zamanda şiir ve çocuk masalları yazmayı da ihmal etmeyen yazar yakın bir zamanda yeni bir eser çıkarmak üzere çalışmalara devam edildiğini belirtmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.