Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Ahmet Özal kimdir

426

Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal’ın oğlu Tevfik Ahmet Özal kimdir?

Ahmet Özal kimdir

Tevfik Ahmet Özal, 1955 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Ankara Çankaya İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu ve liseyi Yükseliş Koleji ve Amerika’da okudu. ABD North Carolina State Üniversitesi’ni bitirdi.

ÇALIŞMA HAYATI

1979 yılında iş hayatına atıldı. Mezuniyetinin arından mastır yaptığı bölümün de etkisiyle New York American Express Bankası’nda, Uluslararası Bankacılık yaptı. Londra, Frankfurt, Zürih ve İstanbul’da bu görevine devam etti.

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) üç yıl görev yaptı. Babası Turgut Özal’ın ilk kabinesini kurduğu 1983-1984 yıllarında Türkiye’ye döndü.

1989’da Magic Box adında Türkiye’nin ilk özel kanalını kurdu. 1990-1992 yılları arasında Cem Uzan’la ortak olmasıyla bu kanal “Star 1” adıyla değiştirildi. Özal, ortaklığın bitirmesiyle “Kanal 6”yı, “Kanal Market” adlı ilk alışveriş kanalını ve “Radyo Tek” adlı bir ulusal radyo kanalını kurdu.

1995 yılında ise iş adamı Mehmet Ali Ilıcak ortaklığı yaptı. 1992-1998 yılları arasında yayın yapan Kanal 6’yı Korkmaz Yiğit’e sattı. Aynı kanalı 2004-2007 yıllarındaki sahibi Hayyam Garipoğlu’ndan satın aldı, daha sonra Mehmet Kurt’a sattı.

Halen Özal Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

SİYASİ KARİYERİ

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde 21. dönem Malatya Bağımsız Milletvekili olarak meclise girdi. Mesut Yılmaz’la aralarındaki buzlar eriyince Anavatan Partisi’ne katıldı. Ancak bir süre sonra siyasetten uzaklaştı.

2009 yılındaki seçimlerde Anavatan Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.  Ayrıca Demokrat Parti Genel Başkan Vekili olarak da görev yaptı.

19 Aralık 2014 tarihinde tekrar siyasete dönen Özal, “ANA Parti” adında bir siyasi parti kurdu. Parti, 7 Haziran seçimleri için Hak ve Adalet Partisi ile 18 Şubat 2015’te birleşerek “Hak ve Adalet Ana Parti” adını aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.